zabawy sensoryczne z dziećmi

Zabawy sensoryczne z dzieckiem

Zabawy sensoryczne z dzieckiem , są doskonałym sposobem na wsparcie rozwoju dziecka. A wszystko podczas świetnej zabawy.  Dzisiaj chcielibyśmy zachęcić Was Drodzy Rodzice do wspólnej zabawy z dziećmi. Zabawy sensorycznej.

Co to jest zabawa sensoryczna?

Zabawa sensoryczna to zabawa edukacyjna, podczas której nasze dziecko poznaje świat wykorzystując do tego dotyk, wzrok, słuch, węch, smak. Wykorzystuje więc do tego wszystkie zmysły. Podczas zabawy dziecko uczy się, jak posługiwać się tymi zmysłami, rozwija swoje zmysły.

Zabawy sensoryczne ułatwiają dziecku nabycie zdolności motorycznych. Ułatwiają rozwój mowy. Rozwijają kreatywność naszego dziecka.

Warto więc bawić się z dzieckiem w zabawy sensoryczne. Będzie to z pewnością bardzo owocnie spędzony czas.

Zabawy sensoryczne z dzieckiem w domu

1. lepimy z ciastoliny. Zabawy z ciastoliną są przez dzieci bardzo lubiane. Jeżeli nie macie ciastoliny w domu, można ją bardzo szybko przygotować.

Ten prosty przepis pozwoli nam szybko stworzyć ciastolnę, a już samo jej przygotowanie jest świetną zabawą.

Z takiej ciastoliny można tworzyć wszystko: ciasteczka, ludziki, zwierzątka – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Warto przy tworzeniu tych arcydzieł wykorzystać również inne materiały: kaszę, słonecznik, brokat, mak, grysik. Generalnie wszystko co mamy pod ręką – im więcej różnych form, kształtów i twardości – tym lepiej. Pozwólcie dzieciom na pełną samodzielność. Nadzorujcie zabawę, bierzcie aktywny udział w zabawie, ale nie wyręczajcie swoich dzieci. Niech same ugniatają, tworzą nowe kształty, wałkują…

Taka wspólna zabawa z pewnością przyniesie wiele radości.

2. Kolejnym pomysłem na zabawę sensoryczną jest wyszukiwanie przedmiotów w wodzie. Do dużej miski nalejcie ciepłej wody, na dno wrzućcie zakrętki, piłeczki o różnej fakturze, plastikowe klocki, łyżeczki… w sumie może to być każdy przedmiot, który można wrzucić do wody. Dajce swojemu dziecku dużą chochlę, aby mogło zabawić się w wyławianie tych przedmiotów. Tą zabawę można przenieść również do wanny w czasie kąpieli.

3. Poznawanie smaków. Zachęcaj swojego malucha do próbowana różnych potraw, o różnym smaku i konsystencji. Niech Twoje dziecko najpierw spróbuje rozpoznać daną potrawę po zapachu.

O ścieżce sensorycznej pisaliśmy już na naszym blogu w artykule Ścieżka sensoryczna. 

Wtedy opisywaliśmy jak zrobić taką ścieżkę w domu. Kiedy jednak pogoda dopisuje, warto przenieść zabawę sensoryczną na świeże powietrze.

Zbudowana w pięć minut ścieżka sensoryczna to świetny pomysł na wspólną zabawę. Na naszej ścieżce muszą się znaleźć materiały o różnej fakturze: papier, liście, patyczki, trawa, piasek. Pozwólmy spacerować naszemu przedszkolakowi po takiej ścieżce na bosaka.

Wybierzcie się na wyprawę na np. Pustynię Błędowską   i pospacerujcie boso po piasku.

Wszystkim z pewnością spodoba się taki spacer. Bo jest to prawdziwie magiczne miejsce.

Dobrusi bardzo się tam podoba

Pustynia Błędowska

Podczas takiego spacerku, możecie się również zabawić w poszukiwanie skarbów, zakopanych w piasku. Mogą to być zabawki, które niepostrzeżenie zakopiecie, foremki, lub samochodziki. Zadaniem dziecka, będzie odnalezienie i wykopanie tych skarbów. To nie tylko świetna zabawa, ale prawdziwa uczta dla zmysłów Twojego przedszkolaka.

Na piasku można zorganizować bardzo dużo zabaw sensorycznych. Wszystkie z pewnością wspomogą rozwój Waszych dzieci.

Może opowiecie nam o swojej przygodzie podczas zabaw sensorycznych?