O tym, że w Przedszkolu Sowia 5 prowadzone są zajęcia z Sensoplastyki (R) już pisaliśmy w artykule Marka zajęć Sensoplastyka (R) .
Zajęcia te przyjmują różnorodne formy, aby jak najmocniej i najefektywniej stymulować młodego człowieka. Dzisiaj zapraszamy na ścieżkę sensoryczną.
Ta zabawa jest wprost uwielbiana przez dzieci. Podczas tej zabawy u dzieci rozwijamy:
- motorykę dużą
- równowagę i koordynację ruchową
- wrażenia dotykowe
To co jest najważniejsze w tej zabawie, to rozwijanie u dzieci wyobraźni dotykowej. Wyobraźnia ta jest niezbędna do prawidłowego poznawania Świata przez dziecko.
Podczas ścieżki sensorycznej stymulujemy receptory znajdujące się na małych stópkach dzieci.
Dlaczego jest to tak ważne?
Na stopach człowieka znajduje się tysiące receptorów. Odpowiadają one poszczególnym organom i są połączone między sobą kanałami. Prawidłowo pobudzony receptor, uwalnia energię, która nawet potrafi stymulować chory narząd do samoleczenia. Uciski receptorów stóp działają również relaksacyjnie, odprężająco i sprawiają dzieciom wyraźną radość.
Jak wygląda mapa stóp możecie Państwo zobaczyć na stronie Polskiego Instytutu Refleksologii.
Co najważniejsze, ścieżki sensoryczne można dzieciom zbudować nawet w domu,. Można do tego wykorzystać materiały, które są w każdym domu np. w kuchni.
- jajka
- mąka
- groch
- makaron
- duża fasola
- rodzynki
Oczywiście to tylko niektóre z produktów, które możemy śmiało wykorzystać. Tak naprawdę każdy produkt, który posiada fakturę, nada się do tego aby stworzyć dziecku ścieżkę sensoryczną.
Dziecko po ścieżce sensorycznej chodzi gołą stópką lub możemy mu pomóc w chodzeniu na rękach.
Nasze przedszkolaki uwielbiają te zabawy i chętnie uczestniczą w zajęciach. Zobaczcie jak przebiegały ostatnie:
Super zabawa prawda? Dlatego zachęcamy Was to tworzenia ścieżek sensorycznych dzieciakom również w domu. Z pewnością będzie to super zabawa dla wszystkich domowników. Również w plenerze znajdziecie całą masę materiałów, które można wykorzystać do budowy ścieżki. Szyszki, piasek, kamyczki, patyki… to wszystko to idealny materiał na ścieżki sensoryczne. Warto więc skorzystać z tych dobrodziejstw i rozwijać wyobraźnie dotykową naszych małych przedszkolaków.