wszawica u dzieci

WSZAWICA U DZIECI

Ostatnio na naszym blogu opisaliśmy choroby wieku dziecięcego. Dzisiaj chcielibyśmy  poruszyć bardzo ważny problem. WSZAWICA U DZIECI.  Jest to naprawdę bardzo poważny problem. I wcale nie jest oznaką braku  higieny.

WSZAWICA U DZIECI nie jest tematem przyjemnym i dość często jest tematem wstydliwym. Nie powinniśmy jednak tematu lekceważyć.

Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy. Czasami to zarażenia dochodzi z powodu słabo  wyrobionych nawyków higienicznych. Powodem może być  stosowanie wspólnych przedmiotów takich jak:

 • szczotki,
 • spinki,
 • grzebienie,
 • ubrania,
 • nakrycia głowy,
 • pluszowe zabawki,
 • materace,
 • pościel

 

Wesz głowowa jest owadem koloru od brudnobiałego do szarego. Poza głową człowieka jest w stanie przetrwać 1-2 dni. Samica wszy składa od 100 do 300 jaj, które mocno przylegają do włosów dzięki substancji klejącej. Dorosłe wszy i larwy mogą być trudno dostrzegalne. Najczęściej bytują za uszami oraz w okolicy potylicznej i ciemieniowej głowy. Z włosów wypadają tylko martwe osobniki. Gnidy to inna nazwa małych jaj, składanych przez samice wszy. Jaja mają wielkość porównywalną do ziarna sezamu lub soli. Żywe twory są w kolorze szarobiałym i występują w pobliżu skóry głowy – są przyklejone mocno do nasady włosa i trudno je usunąć.

Jak rozpoznać wszawicę?

Sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest:

 • uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy;
 • zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami;
 • przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem.

Konsekwencją drapania skóry głowy podczas wystąpienia wszawicy jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych. W skrajnych przypadkach
na głowie osoby zarażonej wszawicą pojawia się tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.

Jak leczyć wszawicę?

W przypadku rozpoznania wszawicy należy leczyć nie tylko dziecko, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina).

Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty.

Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu. Możemy  je dostać w aptekach.

Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem. Pozwoli to na usunięcie martwych wszy. Grzebień, którym będziemy wyczesywać musi być dobrze oczyszczony. Można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie grzebienia we wrzącej wodzie. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie. Po praniu wszystko musimy wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Przedmioty, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku. Po 10 dniach czyścimy wszystko jeszcze raz na sucho lub mokro.  W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48h.

Co zrobić by nie doszło do ponownego zarażenia?

Systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy dziecka to podstawa. Właściwa  pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu również pomoże nam zażegnać problem. Stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów to również wróg wszawicy. Jeżeli nasze dziecko ma długie włosy dobrze jest związać je w kucyk, lub zapleść warkoczyk. Z krótkimi włosami problem będzie mniejszy.

Jeden komentarz do “WSZAWICA U DZIECI

Możliwość komentowania została wyłączona.