Co zrobić aby dziecko przestało bać się ciemności?

Co zrobić aby dziecko przestało bać się ciemności?

Jeżeli Twój przedszkolak nie chce zasypiać przy zgaszonym świetle,  z pewnością odczuwa lęk związany z ciemnością. Lęk ten pojawia się najczęściej między 3, a 5 rokiem życia.  Nie wystarczą nasze zapewnienia, że spokojnie może spać, że w ciemność, nie jest groźna. Co zrobić, aby dziecko przestało bać się ciemności?

Czym jest lęk? „Lęk (łac. anxietas) – nieprzyjemny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa, objawiający się jako niepokój, uczucie napięcia, skrępowania, zagrożenia. W odróżnieniu od strachu jest on procesem wewnętrznym, niezwiązanym z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem”

Dziecko odczuwa lęk przed ciemnością, chociaż nigdy nic przykrego się nie stało. Jest to lęk rozwojowy. Nie możemy jednak naszego malucha zostawiać z tym lękiem sam, na sam. Gaszenie światła i zostawianie dziecka samego w pokoju z jego lękami nie jest dobrym pomysłem. Co jednak możemy zrobić? Jak pomóc?

Co zrobić aby dziecko przestało bać się ciemności?

Najlepszym sposobem na pokonanie lęku jest oswojenie tego, czego się boimy. Musimy więc oswoić nasze dziecko z ciemnością:

  1. zabawa w dom pod kocem: tą zabawę lubią wszystkie dzieci. Co będzie nam potrzebne do tej zabawy? Duży koc, z którego zróbmy pokojowy namiot i jakieś meble, na których namiot będzie się opierał. Mogą to być dwa krzesła i oparta na ich oparciach miotła, która będzie stanowiła dach naszego namiotu. Przyda się również troszkę poduszek, aby nasze małe „mieszkanko” było wygodne. Latarka, może jakieś smakołyki, ulubione maskotki Twojego dziecka i… jesteście gotowi na zabawę. Spędzając wspólnie czas w ciemnym namiocie, opowiadajcie dziecku ciekawe i zabawne historyjki. Jedyne światło podczas tej zabawy, to słabe światło latarki. Podczas tej zabawy dziecko oswaja ciemność, przyzwyczaja sie. Z czasem nawet może ją polubi.
  2.  teatrzyk ceni : to kolejna świetna zabawa, która pozwala sa oswojenie ciemności. Tutaj potrzebujemy tylko gładkiej, białej ściany, kilka kształtów i słabego źródła światła. Wokoło musi być zupełnie ciemno, aby teatrzyk był udany. A jak stworzyć ciekawe kształty zwierząt wykorzystując do tego tylko ręce możecie zobaczyć na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=Y203KzjHkyU
  3. poszukiwanie smoka: zapytaj swojego przedszkolaka, czego najbardziej boi się w ciemności. Może to smok, który pojawił się w bajce straszy teraz Twojego malucha? Poszukajcie go wspólnie przed pójściem spać. Możesz wykonać wcześniej papierowego smoka, którego łatwo będzie można zniszczyć. Umieść smoka np w szafie i naprowadzaj dziecko na to miejsce. Kiedy przedszkolak znajdzie smoka, zniszczcie go i odtańczcie taniec zwycięstwa.
  4. czytaj bajki : wielokrotnie zachęcaliśmy już do czytania dzieciom. A takie czytanie na dobranoc, spokojnej, wyciszającej bajki może być zbawienne w skutkach. Z wielu powodów. Dziecko uspokoi się, wyciszy, miła lektura sprawi, że zaśnie z poczuciem bezpieczeństwa.

Oswajanie nocy i ciemności nie jest wcale takie trudne. A może stanowić świetną zabawę nie tylko dla naszego dziecka, ale również dla nas. Z pewnością spodoba Wam się tworzenie na ścianie cieni z własnych rąk.