Odpowiedź na pytanie czy warto czytać dzieciom jest oczywista – TAK. I to od pierwszych dni jego życia. Dlaczego głośne czytanie dzieciom książek jest tak ważne dla jego rozwoju? W tej dziedzinie przeprowadzono wiele badać, a wyniki są jednoznaczne.
Głośne czytanie bajek wzmacnia więź emocjonalną z naszym dzieckiem. Dzieci lubią te chwile spędzone wspólnie z rodzicami i czekają na ten moment z niecierpliwością. Staje się to swoistym rytuałem. Szczególnie przed zaśnięciem ta chwila na wyciszenie jest bardzo potrzebna.
A czytanie dziecku książki przed snem ma naprawdę dużo zalet:
- Kiedy czytamy dziecku książkę, ćwiczymy jego pamięć i zapewniamy mu bogaty zasób słów. Czasami kiedy moim dzieciom buzie się nie zamykają, a swoimi opowieściami zajmują mi cały dzień, przez krótką chwilkę żałuję że im czytałam 😉 Na szczęście trwa to tylko chwilkę i znów z przyjemnością wracam do słuchania tego całego „potoku” ich słów. Warto było im czytać. Język polski jest językiem niezwykle bogatym, ale na co dzień nie używamy go w pełni. Dzięki książce sami niejednokrotnie przypominamy sobie od dawna nie używany wyraz. Nasze dzieci w wieku od 1 do 10 lat chłoną wiedzę jak „gąbka”. Warto to wykorzystać i przekazywać im tej wiedzy naprawdę dużo.
- Podczas czytania nasze dziecko ćwiczy koncentrację. Ta umiejętność przydaje się na wszystkich etapach naszego życia, ale w pierwszych klasach szkoły podstawowej szczególnie. Dziecko które potrafi się skoncentrować lepiej przyswaja przekazywaną przez nauczyciela wiedzę, szybciej się uczy i nauka jest dla niego prawdziwą przyjemnością.
- Czytanie rozwija wyobraźnię. Podczas słuchania, dziecko wizualizuje sobie w głowie to, co słyszy. Wyobraża sobie jak wyglądał las, przez który szły dzieci, jak szumiało morze, jak straszna była czarownica… dziecko samo reżyseruje bajkę, którą mu czytasz. A ta umiejętność niejednokrotnie mu się przyda – również w życiu dorosłym.
- Głośne czytanie dziecku książek powoduje, ze wzrasta jego poczucie wartości. Im więcej czytamy naszemu dziecku, tym więcej ono wie, lepiej potrafi odnaleźć się w różnych sytuacjach, jest bardziej obyte – a tu w konsekwencji prowadzi do wzmocnienia poczucia własnej wartości.
Kiedy czytamy naszemu dziecku książkę, wpajamy mu nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. W większości dzieci, którym rodzice czytali książki w dzieciństwie, w wieku dorosłym same chętnie sięgają po ciekawą lekturę. Z przyjemnością też wracają do chwil, kiedy z zapartym tchem słuchały co też ciekawego wydarzyło się u dzieci z Bullerbyn.
Też tak macie? Myślę, że każdy z nas, dorosłych, któremu rodzice czytali książki wspomina to z rozrzewnieniem i prawdziwą przyjemnością.
Bo to był magiczny czas.
Nie zapomnijmy więc podarować go również naszym dzieciom.