Jak rozwijać kreatywność

Czy Twoje dziecko jest kreatywne? Jak rozwijać kreatywność?

żnica między konstruowaniem a kreatywnością polega na tym, że rzecz skonstruowaną można pokochać dopiero gdy jest gotowa, natomiast rzecz kreowaną kocha się, zanim jeszcze powstanie.”

Charles Dickens

Czy Twoje dziecko jest kreatywne? Jak pomóc mu rozwijać tę umiejętność?

Zadanie nie jest takie łatwe. Dość często „pomagamy” naszym dzieciom w wykonaniu jakiejś pracy, aby mu ułatwić życie. Niestety, nic bardziej mylnego. Nie tylko nie pomagamy, ale wręcz zabijamy w naszym dziecku chęć stworzenie czegoś zupełnie samodzielnie. Dziecko przestaje wierzyć w swoje umiejętności i przestaje myśleć samodzielnie. Mama i tak zrobi to lepiej…

Nie możemy do tego dopuścić.

Jak więc wykształcić w swoim dziecku kreatywność?

POCHWAŁY

chwalmy dziecko za każde wykonane zadanie: dziecko musi uwierzyć, że potrafi zrobić coś samo, że robi to dobrze. Chwalmy jego indywidualne pomysły, podpowiadajmy, jak można je zrealizować, nie krytykujmy tego, co dziecko samo wymyśliło. Niejednokrotnie jest tak, że pomysł dziecka okazuje się być lepszy niż nam się na początku wydawało.

BEZ OGRANICZEŃ

nie ograniczajmy naszego dziecka, niech zmyśla, niech fantazjuje, niech marzy. Nie krytykuj kiedy Twoje dziecko opowiada Ci zmyśloną historię. Kiedyś z tego wyrośnie – lub też nie i zostanie np. znanym pisarzem lub pisarką 😉

TWÓRCZE DZIAŁANIE

pozwólmy naszemu dziecku tworzyć. Kolorowanie to jedno z ulubionych zajęć przedszkolaka. Czasami jednak daj Twojemu maluszkowi czystą kartkę papieru, przeczytaj mu krótkie opowiadanie i pozwól, aby samo narysowało coś co usłyszało. Nie zawsze musi to być zresztą kartka i kredki. To może być rysunek na piasku, lub z piasku, mogą to być wyklejanki z plasteliny… podpowiadaj, namawiaj – nie wyręczaj!

 

Jak rozwijać kreatywnośc

POZNAWANIE

Często sami, aby coś stworzyć, potrzebujemy inspiracji. Twoje dziecko również. Pozwól mu ją czerpać w odpowiednich miejscach. Muzeum, wystawa fotograficzna, koncerty muzyczne cenionych artystów – to miejsca gdzie przedszkolak powinien przebywać dość często. Warto poszukać odpowiednich imprez kulturalnych np. korzystając z  NIEZŁA SZTUKA.  

W wieku przedszkolnym umysł dziecka jest naprawdę chłonny i dlatego ważne jest, aby dostarczyć mu odpowiednich bodźców. W naszym przedszkolu na Sowiej 5 staramy się rozwijać kreatywność naszych podopiecznych, podpowiadamy, zachęcamy i chwalimy!