pies na prezent

Zwierzątko pod choinkę.

Posiadanie zwierzątko jest dla dziecka bardzo ważne. Badania potwierdzają iż domowe zwierzątko poprawia nastrój, obniża poziom stresu nie tylko u dziecka. Taki czworonożny przyjaciel w naszym domu, jest z pewnością wielką radością. Jest jednak również obowiązkiem, z czego należy zdawać sobie sprawę, przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Szczególnie okres świąt, jest tym czasem kiedy w naszych domach pojawiają się mali, czworonożni przyjaciele. Pieski, kotki, króliczki – bardzo chętnie kupujmy je dzieciom jako prezent świąteczny, prezent pod choinkę. Jest to niestety jeden z najgorszych pomysłów, na które możemy wpaść. Żadne żywe stworzenie nie powinno być prezentem. Zakup lub przygarnięcie psa, czy kota, to decyzja, którą powinna podjąć cała rodzina, w tym również i dziecko. Oczywistym jest, że nasz przedszkolak, gdy usłyszy że będzie miał małego, ślicznego pieska, będzie najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Jednak powinniśmy go poinformować o konsekwencjach. O obowiązkach i ewentualnych wyrzeczeniach jakie łączą się z posiadaniem zwierzaka. Minusów posiadania zwierzątka w domu jest zdecydowanie mniej, niż plusów … niestety czasami to one przesądzają o tym, że nasz mały piesek, czy kotek, przestają być mile widziane w domu 🙁

pies na prezent

Dlatego właśnie decyzja o przygarnięciu czworonoga, powinna być podjęta w pełni świadomie. Okres świąteczny nie jest na to dobrym momentem, a pomysł na świąteczny prezent – dość często kończy się dla zwierzaka tragicznie. Pies czy kot to przyjaciel na całe życie, a nie tylko na okres świąteczny.

Za zwierzątko w domu zawsze odpowiedzialni jesteśmy my – dorośli, a nigdy dziecko. I nie ma znaczenia jak duży jest pies. Nie możemy opieki nad nim zlecić przedszkolakowi. A po świętach okazuje się, że zwyczajnie nie znajdujemy czasu na taką pełną opiekę. Dlatego…

Pamiętajmy –  jeżeli piesek pod choinkę – to tylko pluszowy.

pluszak

Jeden komentarz do “Zwierzątko pod choinkę.

Możliwość komentowania została wyłączona.