Co robić kiedy dziecko nie chce jeść?

Co robić kiedy dziecko nie chce jeść?

To pytanie zadaje sobie bardzo dużo rodziców. Brak apetytu u przedszkolaka, to bardzo częsty problem, tylko czy zawsze jest to problem? Czy musimy się tym martwić? Co robić kiedy dziecko nie chce jeść? 

Jeżeli nasze dziecko cały czas ładnie jadło, nie marudziło i nagle straciło apetyt – nie musimy od razu wpadać w panikę. Sami również miewamy dni, kiedy zwyczajnie nie jesteśmy głodni. Kiedy jednak taka sytuacja przedłuża się i kolejny dzień nasze dziecko odmawia jedzenia, powinniśmy wykonać kilka badań:

  • mocz ogólny + posiew moczu – dość często przy infekcji dróg moczowych występuje brak apetytu
  • morfologia krwi: głównie sprawdzenie hemoglobiny i wykluczenie anemii;
  • badania na pasożyty.

Jeżeli wszystko jest w porządku i wyniki są perfekcyjne, spróbujmy dowiedzieć się dlaczego dziecko nagle przestało jeść. Może podjada między posiłkami? Napoje gazowane, chrupki, paluszki, chipsy potrafią skutecznie zaspokoić apetyt dziecka.

Wyeliminujmy możliwość podjadania między posiłkami

To jest bardzo istotne. Dziecko, które przed obiadkiem zaserwuje sobie smakołyki, nie będzie chciało już nic więcej jeść. Postarajmy się więc o to, aby nasz przedszkolak nie miał szansy nic podjadać, a do picia podawajmy tylko i wyłącznie wodę niskozmineralizowaną.

Naucz swoje dziecko przyjmowania pięciu posiłków w ciągu dnia, o stałych porach. Posiłki w przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich są zawsze serwowane o tych samych porach:

  • śniadanko: 8:30 – 9:30
  • obiad : zupka:  11:30 – 12:00    drugie danie: 14:00 – 14:30
  • podwieczorek: 15:00 – 16:00

Po powrocie do domu, Wasza pociecha pewnie zje z Wami jeszcze obiad i oczywiście kolację. Zadbajmy o to, aby w miarę możliwości, posiłki te były podawane o stałych porach.

Aby nasze dziecko jadło ze smakiem, warto zadbać o to, aby posiłki były nie tylko smaczne dla podniebienia, ale również dla oka. Nawet największy niejadek skusi się na krokodylka zrobionego z ogóreczka, czy też jajeczno-pomidorowego muchomorka.

By niejadek zjadł obiadek

Nie nakładajcie dziecku bardzo dużych porcji. Maluch zniechęci się, jeżeli zobaczy ogromną ilość jedzonka na talerzu i zmęczy się samym patrzeniem.

Ogólna zasada jest jedna – zawsze lepiej zjeść mniej i zdrowo, niż dużo,  a mało wartościowego posiłku.

W naszym przedszkolu Sowia 5 staramy się, aby posiłki były zróżnicowane i bardzo zdrowe – bez alergenów. A przykładowy jadłospis możecie zobaczyć TUTAJ.