Dodatkowe zajęcia da dzieci

Dodatkowe zajęcia dla dzieci

Wielokrotnie już na łamach naszego bloga pisaliśmy o różnych zajęciach dodatkowych dla dzieci. Zachęcaliśmy do pływania, do jazdy konnej, do nauki programowania. Czy jednak takie dodatkowe zajęcia dla dzieci są dobre?

Ten temat zawsze wzbudza dyskusje. Dodatkowe zajęcia dla dzieci szczególnie w wieku przedszkolnym mają tylu zwolenników ilu wrogów. Z jednej strony odpowiednio dobrane zajęcia dodatkowe rozwijają nasze dziecko. Uczą całej masy ciekawych rzeczy, które z pewności zaprocentują w przyszłości. Z drugiej jednak strony nasze dziecko może czuć się zmęczone natłokiem zajęć. Co więc robi? Najważniejszy jest jak zawsze umiar.

Umiar we wszystkim

Wybierając dodatkowe zajęcia dla naszego malucha powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Nasz maluch bywa zmęczony dokładnie tak samo jak my. Ilość zajęć dodatkowych powinna być dostosowana do jego możliwości. Dzieci są różne. Jedne uwielbiają cały czas być w ruchu, cały czas coś robić, tworzyć. Inne potrzebują więcej odpoczynku, więcej czasu wolnego. Lubią też czasami troszkę się ponudzić i najzwyczajniej w świecie robić NIC.

Wybierając zajęcia dodatkowe powinniśmy wziąć po uwagę zamiłowania naszego dziecka, jego upodobania, również jego zdanie.

Jeżeli po powrocie z zajęć dodatkowych dziecko nie jest zadowolone, nie bawiło się dobrze – powinniśmy pomyśleć o zmianie. W wieku przedszkolnym zajęcie dodatkowe ma sens tylko wtedy, kiedy dziecko się dobrze bawi. Kiedy nie może się doczekać kolejnych zajęć, kiedy ciągle o nich mówi. Jeżeli zajęcia będą karą, nigdy nie przerodzą się w prawdziwą pasję, w prawdziwy talent.

Dzieci muszą się rozwijać, warto więc wyszukiwać dodatkowe zajęcia dla swoich dzieci, zajęcia które będą przede wszystkim przyjemnością.

Jak rozwijać talent dziecka

 

Dodatkowe zajęcia nie mogą się jednak odbywać kosztem rodziny. Dla dziecka w wieku przedszkolnym najważniejsze jest jak najczęstsze przebywanie z Rodzicami. Można więc wyszukać zajęcia, które odbywają się Rodzinnie – dla dzieci wraz z Rodzicami.

A jakie zajęcia są najlepsze dla przedszkolaka?

Na rynku jest całe mnóstwo zajęć ukierunkowanych własnie dla przedszkolaków. Do najczęściej wybieranych należą:

  • taniec
  • rysunki
  • muzyka
  • pływanie
  • programowanie
  • nauka języków

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zajęć?

Tak jak napisałam wcześniej, zajęcia muszą być dla dziecka przyjemnością , muszą być zabawą. Nie powinny być ukierunkowane na to, aby dziecko mogło zaprezentować się Rodzicom. Najlepsze zajęcia to te które kształtują w dziecku kreatywność, zachęcają do wspólnej zabawy.

Dodatkowe zajęcia naszego dziecka nie wybierajmy więc kierowani przypadkiem. To sprawa, którą warto przemyśleć i dobrać zajęcia tak, aby nasze dziecko mogło wspominać swoje dzieciństwo jako dzieciństwo bardzo szczęśliwe.