Odkryj talenty Twojego przedszkolaka

Odkryj talenty Twojego przedszkolaka

To, że nasze dzieci są bardzo utalentowane, nie podlega żadnej dyskusji. Codziennie zaskakują nas coraz bardziej – swoimi umiejętnościami wokalnymi, tanecznymi, sportowymi, a nawet psychologicznymi. Ale z drugiej strony, które z umiejętności naszego dziecka są jednak prawdziwym talentem? Odkryj talenty Twojego przedszkolaka.

Przede wszystkim, aby odkryć prawdziwe talenty dziecka, musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Jakie są talenty Twojego dziecka?

Pierwsze zadanie to sprawdzenie w czym nasze dziecko jest naprawdę dobre. Jaki talent jest jego talentem?

  1.  muzyczny: dziecko potrafi śpiewać bez fałszowania, z łatwością wystukuje podany rytm, z przyjemnością zapamiętuje słowa piosenek i chętnie śpiewa nowo poznane utwory, łatwo zapamiętuje melodię, dziecko samo wymyśla ciekawe melodie;
  2. humanistyczny: dziecko chętnie uczy się literek,  uwielbia słuchać jak Rodzice czytają mu książki, uwielbia samo wymyślać ciekawe historie, ma bogate słownictwo, wie jakie znaczenie mają słowa których używa, lubi używać słów wyrafinowanych;
  3. techniczny: nasze dziecko uwielbia liczyć,  ile jest jabłek w koszyku, ile butów ma mama, ile koleżanek i kolegów jest w grupie przedszkolnej… te obliczenia sprawiają mu prawdziwą przyjemność. Uwielbia rozkładać swoje zabawki na części, aby sprawdzić co jest w środku, jak zbudowany jest samochód i co powoduje, że jeździ? Tak to są pytania które małego technika fascynują. Co jest w środku komputera, co powoduje, że wyświetla tyle ciekawych informacji? Jeżeli Twoje dziecko zadaje właśnie takie pytania, może to przyszły programista?
  4. plastyczny: Twoje dziecko uwielbia tworzyć ludziki z kasztanów, plastelina w rękach dziecka zamienia się w cudowne ludziki i piękne kwiaty? A może uwielbia malować? Tak to z pewnością rośnie mały Picasso.
  5. sportowy: przedszkolak uwielbia biegać, ścigać się, rywalizować ze swoimi rówieśnikami w zawodach sportowych. Jest go wszędzie pełno, rozsadza je energia. Te cechy oznaczają, że mamy do czynienia z małym sportowcem.

O tym jak rozwijać poszczególne talenty dziecka pisaliśmy w artykule: „Jak rozwijać talenty dziecka” 

Czy dziecko woli samodzielność? A może lepiej czuje się w grupie?

Odpowiedź na to pytanie jest istotna przy rozpoznawaniu talentów dziecka. Jeżeli nasze dziecko lubi samotność, nie lubi zbyt często spotykać się z rówieśnikami, nie zmuszajmy go do prac zespołowych. Samotnik nie będzie się dobrze czuł w grach grupowych. Jednocześnie dusza towarzystwa będzie posiadała talenty, które wykonuje się w grupach.

Jaka jest odporność dziecka na stres?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna. Jeżeli  występy publiczne będą doprowadzać do ogromnego stresu, to chyba nie warto zmuszać naszego malucha do dalszych występów. Długotrwały stres wyrządzi naszemu dziecku bardzo dużą krzywdę. A jak stres wpływa na naszego przedszkolaka, o tym przeczytacie już wkrótce na naszym blogu. Zaglądajcie do nas. Regularnie publikujemy wpisy, które pomogą Wam w tym trudnym zadaniu jakim jest wychowanie dziecka. Jednocześnie dającym wiele radości i satysfakcji. Prawda?

A jeżeli nasze dziecko jest dzieckiem autystycznym? Czy może być utalentowane?

Oczywiście, że tak.

Dziecko autystyczne ma całe mnóstwo talentów. I warto je rozwijać.

Autyzm

Jeden komentarz do “Odkryj talenty Twojego przedszkolaka

Możliwość komentowania została wyłączona.