Przepisy na jesienne przysmaki

Przepisy na jesienne przysmaki

Jesień jest porą roku, która zachwyca swoimi kolorami. Pomarańcz, czerwień to kolory dominujące. I chociaż temperatury są coraz niższe, to i tak spacer jesienią będzie przyjemny. A po spacerze wracamy do ciepłego domu, gdzie czekają na nas pyszne jesienne smakołyki. A jakie? Dzisiaj przedstawiamy Przepisy na jesienne przysmaki.

Warzywem, które króluje jesienią jest oczywiście dynia.

Przepisy na jesienne przysmakiDobrusia uwielbia smak tego warzywa. I bardzo dobrze, bo dynia jest nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa.

Ma bardzo mało kalorii, szybko daje poczucie sytości i dostarcza organizmowi bardzo dużo błonnika. Idealna potrawa dla Mam, które szukają diety dla siebie. Dobrusia nie musi dbać o linię, dlatego docenia głównie walory smakowe.

Ale dynia to również warzywo bogate w witaminy i minerały. Również pestki z dyni są wartościowe dla naszego organizmu.

Pozwalają pozbyć się owsików, tasiemca i innych pasożytów. Jak widać, dynia nie tylko świetnie smakuje, ale ma również właściwości lecznicze.

Bogactwo witamin w dyni jest imponujące:

Witamina C – 9.0/4.7 mg
Tiamina – 0.050/0.031 mg
Ryboflawina – 0.110/0.078 mg
Niacyna – 0.600/0.413 mg
Witamina B6  – 0.061/0.044 mg
Kwas foliowy –  16/9 µg
A – 8513/5755 IU
E – 1.06/0.80 mg
K – 1.1/0.8 µg

Nikt chyba nie będzie więc zdziwiony, że na wykonanie jesiennych przysmaków, wybraliśmy właśnie dynię. Oto kilka przepisów, na szybki, smaczne i zdrowe dania z dyni.

Przepisy na jesienne przysmaki

ZUPA DYNIOWA

Co potrzebujemy?

 • 1  średniej wielkości dynia ok 1,5 kg;
 • łyżka oliwy;
 • cebula;
 • 2 ząbki czosnku;
 • 1 marchewka;
 • 1 średni ziemniak;
 • 1/2 czerwonej papryki;
 • szczypta przyprawy chili;
 • 1,5 szklanki bulionu;
 • śmietana 12 %.

Dynię myjemy, obieramy ze skórki, pozbawiamy nasion, a miąższ kroimy w kostkę. Na rozgrzany olej wrzucamy drobno pokrojoną cebulę, szklimy ją, dodajemy pokrojoną dynię i pokrojony ziemniak i marchewkę. Całość smażymy mieszając cały czas. Dodajemy rozgnieciony ząbek czosnku i paprykę. Zalewamy bulionem i gotujemy ok 15 minut. Dodajemy chili, sól, pieprz. Zabielamy śmietaną.

ZUPA KREM Z DYNI

Składniki jakie będziemy potrzebowali do kremu dyniowego, są takie same jak przy zup[ie dyniowej. Dodatkowo do gotujących się warzyw dodajemy gałkę muszkatołową i kilka kropel soku z cytryny.

Kiedy nasze warzywa będą już miękkie, całość miksujemy, dodając jednocześnie śmietanę. Taki krem możemy podawać z groszkiem ptysiowym, lub grzankami.

PLACUSZKI Z DYNI

Co będziemy potrzebowali?

 • kawałek dyni – ok. kg
 • 2 ząbki czosnku;
 • pieprz, sól, pietruszka
 • ok. 3 jajka
 • mąka.

Dynię trzemy na tarce na dużych oczkach, odlewamy zebrany sok, dodajemy pieprz, sól, drobno posiekaną natkę pietruszki, wyciśnięty przez praskę czosnek, dodajemy jajka i ok 3 łyżek mąki. Wszystko dokładnie mieszamy,. jeżeli jest za rzadkie, możemy jeszcze dodać troszkę mąki. Na rozgrzany olej na patelni, łyżką wykładamy przygotowaną wcześniej masę, dokładnie tak jak przy plackach ziemniaczanych. Smażymy z obu stron na złoty kolor.

Można podawać z cukrem pudrem, śmietaną, dipem czosnkowym.

CIASTO DYNIOWE

Przede wszystkim nie może nam zabraknąć  deseru. Ze słodkości proponujemy wyśmienite ciasto dyniowe.

Co będziemy potrzebować?

 • dwie szklanki startej dyni;
 • półtora szklanki mąki pszennej;
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • kostka masła
 • 1 szklanka cukru
 • 1 opakowanie cukru waniliowego
 • 3 jajka.

Białka jajek ubijamy na sztywno, dodajemy żółtka, roztopione masło, dynię, mąkę i pozostałe składniki, dokładnie mieszamy i wykładamy do wysmarowanej masłem tortownicy. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 40-45 minut.

Gotowe ciasto możemy oblać polewą lukrową, lub roztopioną czekoladą.

Smacznego.

Przepisy na jesienne przysmaki

2 komentarze do “Przepisy na jesienne przysmaki

Możliwość komentowania została wyłączona.