Jak ćwiczyć mózg przedszkolaka

Jak ćwiczyć mózg przedszkolaka?

Mózg jest jak ciało człowieka. Aby mógł nam służyć dobrze i długo, powinien ćwiczyć. A im wcześniej te ćwiczenia rozpoczniemy, tym lepiej. Jest to szczególnie ważne w wieku przedszkolnym , gdyż to właśnie w tym okresie życia przyrost komórek nerwowych jest największy. Mózg naszego przedszkolaka jest jak gąbka. Chłonny wiedzy i wrażeń. Jak ćwiczyć mózg przedszkolaka?

Najważniejsza jest współpraca między półkulami mózgu. Im lepsza współpraca prawej i lewej półkuli, tym rozwój dziecka jest lepszy.

Lewą półkulę warto ćwiczyć, aby nasze dziecko miało zdolności językowe, umiało dobrze liczyć, potrafiło myśleć logicznie. Prawa półkula jest odpowiedzialna za artystyczne umiejętności naszej pociechy. Warto poświęcić czas każdej półkuli. Inne są ćwiczenia dla prawej, a inne dla lewej półkuli. Ale to własnie dobre połączenie pomiędzy obydwiema półkulami daje najlepsze rezultaty.

Dzisiaj chciałabym zaprezentować proste ćwiczenia, które można z dzieckiem wykonać w domy, siedząc w samochodzie, czy podczas spaceru. Ćwiczenia te są przez dzieci bardzo lubiane i z pewnością chętnie będą wracały do tej zabawy.

Kręcimy rączkami: 

Nasze ćwiczenie zaczyna się łatwo. Zaznaczamy kółka rączkami w tą samą stronę. Po minucie takiego kręcenia zmieniamy kierunek. Prawa rączka robi kółeczka w prawo, a lewa w lewo. Po chwili znów zmieniamy kierunek, teraz to prawa rączka kręci kółeczka w lewo, a lewa w prawo. Proste zadanie? Tylko pozornie – sami spróbujcie jednocześnie krążyć rękami w lewo i  w prawo. Nie jest to łatwe prawda? Ale trening czyni mistrza. PO paru takich ćwiczeniach wszystko pójdzie już gładko. To ćwiczenie powoduje, że obydwie półkule mózgu pracują bardzo intensywnie.

Rysujemy obrazki na plecach

To kolejna zabawa, którą dzieci bardzo lubią. Na pleckach dziecka malujemy palce obrazek. To może być słoneczko, motyl, kwiatek, uśmiechniętą buzię …. rodzice też muszą być kreatywni ;). Pamiętajcie, aby rysunek był dostosowany do wieku dziecka. Rysujemy słoneczko i czekamy aż dziecko zgadnie co narysowaliśmy. Jeżeli nie wie, czynność powtarzamy, za każdym razem rysując dokładnie tą samą rzecz. To idealne ćwiczenie na koncentrację

Wspólne śpiewanie

Śpiewając z dzieckiem, również ćwiczymy jego pamięć. Nie musimy śpiewać z dzieckiem piosenek z przedszkola. Możecie śpiewać piosenki, które sami bardzo lubicie. To wszystko powoduje, że mózg dziecka intensywnie ćwiczy. I to śpiewająco 😉

Zgadywanki

Pokazujemy dziecku kilka przedmiotów. Następnie chowamy wszystkie i pokazujemy kolejny raz, ale tym razem bez jednego przedmiotu. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, którego przedmiotu brakuje. Jest to idealne ćwiczenie na pamięć.

Wszystkie te ćwiczenia są idealne dla mózgu naszego maluszka.

Jak ćwiczyć mózg przedszkolaka? – teraz to oczywiste.