Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk

Dwa dni temu obchodziliśmy  Światowy Dzień Mycia Rąk. 15 października, jak co roku obchodzimy ten dzień, aby przypominać o  ważnej czynności, która szczególnie teraz jest koniecznością. Światowy Dzień Mycia Rąk to inicjatywa, która skierowana jest do różnych grup społecznych, aby edukować i uświadamiać wagę zagrożenia wynikającego z chorób zakaźnych i lekceważenia mycia rąk. Wydaje się, że jest to oczywiste, że mycie rąk to podstawowa czynność związana z higienicznym trybem życia. Pamiętajmy jednak, że zynność ta powinna być wykonywana jak najczęściej, zwłaszcza w dobie pandemii wirusa SARS-COV-

Święto to ustanowiła ONZ w 2008 roku, a główny cel święta to:

podkreślenie roli mycia rąk przy użyciu mydła w zapobieganiu powszechnym, lecz często śmiertelnym chorobom.

Brudne ręce to przyczyna takich chorób jak:

• żółtaczka pokarmowa
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • wirusowe zapalenie wątroby typu E
  • bakteryjne zapalenie jamy ustnej
  • tasiemiec
  • salmonella
  • czerwonka bakteryjna
  • u dzieci biegunka

bakterie i wirusyJak widać lista jest długa, a należy pamiętać również o tym, że na brudnych rękach przenoszone są bakterie również innych chorób. Na 1 cm² naszych dłoni może znajdować się nawet 5 milionów bakterii.

Straszne prawda? Taka liczba powinna być w naszej głowie zawsze. Jak jednak wynika z badań, prawie 50 % kobiet i 75% mężczyzn nie myje rąk po wyjściu z toalety. Jeżeli my dorośli nie dbamy o tak podstawową higienę, jak wymagać tego od dzieci? One obserwują nas na każdym kroku i robią to samo. Dlatego musimy pamiętać o tej prostej czynności. I wpajać to naszym dzieciom. Bo przecież zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć prawda?

Dlaczego powinniśmy myć ręce?

Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.

O tym jak prawidłowo myć ręce pisaliśmy już na naszym blogu w artykule:  „Mycie rąk”

Tutaj, krótki algorytm mycia rąk:

Jak skutecznie myć ręce?

1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
  2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
  3. Spleć palce i namydl je.
  4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
  5. Nałóż pianę z mydło na wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej i na przemian.
  6. Namydl obydwa nadgarstki.
  7. Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie.

Dokładne umycie rąk powinno zająć ok. 30 sekund.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny.

Teraz wiemy już wszystko – myjemy ręce i uczymy tego nasze pociechy. To bardzo ważne dla ich zdrowia.