Przepisy na jesienne przysmaki

Święto Dyni – zabawy z dynią

Już 30 października obchodzimy Święto Dyni. To pyszne warzywo doczekało się swojego święta nie bez powodu. Pyszna, zdrowa, piękna. Te przymiotniki idealnie pasują do dyni. Ilość przepisów na przysmaki z dyni jest bardzo dużo. I nie ma się co dziwić, smak dyni, pieści podniebienie. Kilka świetnych przepisów znajdziecie również  na naszej stronie w artykule: „Przepisy na jesienne przysmaki”.

Co sprawia, że tak chętnie sięgamy po to warzywo? Ma wiele wartości odżywczych, a przy tym bardzo mało kalorii. Nie ma się więc co dziwić, że szczególnie Panie lubią to warzywo.

Jednak dynia jest nie tylko pyszna i zdrowa. Jest również piękna. Dlaczego? Na to pytanie chyba każdy odpowie, kiedy tylko zobaczy dynię. Piękny pomarańczowy kolor dyni, jej kształt – stanowią idealny element jesiennego wystroju domu.

dynia jako ozdoba domu

Dynie są również świetnym materiałem do zabawy. Zanim więc ugotujemy naszą dynię, może najpierw troszkę się pobawimy?

Zabawy z dynią

  1. dyniowa mapa: do tej zabawy będziemy potrzebowali dużą dynię, pinezki z kolorowymi łepkami (bezpieczne dla dzieci ) i gumki recepturki. Dzieci wbijają pinezki do dyni, a gumkami recepturkami łączą je tworząc dowolne kształty.
  2. rzucanie do celu: do tej zabawy potrzebujemy kilka małych dyni z ogonkami i wycięte z kartonu krążki. Dynie ustawiamy w odległości 1 – 2 metrów od dziecka. Gra polega na rzucaniu krążkiem, tak aby zawiesił się na ogonku dyni.
  3. Sortowanie : tym razem do zabawy znów wykorzystamy kilka dyń, różnej wielkości. Zadaniem dzieci będzie poukładanie ich ich od największej do najmniejszej. To zabawa – konkurencja. Im więcej będzie osób biorących w niej udział tym lepiej. No i oczywiście kto pierwszy ten lepszy;
  4. Skoki – jeżeli mamy dynie różnej wielkości, warto urządzić z nich tor przeszkód. Nasz przedszkolak musi pokonać go, przeskakując przez dynie. Ułóżmy dynie tak, aby były od najmniejszej do największej – aby zwiększać poziom trudności. Jeżeli zauważymy, że któraś wielkość dyni sprawia dziecku trudność, kończymy zabawę
  5. Kolorowe dynie – dynia to również idealny materiał do pomalowania. Można domalować jej oczka, buźkę, ząbki. Możemy również pomalować ją we wszystkie kolory tęczy. Możemy również stworzyć na niej piękne rysunki – bo kto powiedział że malować można tylko na kartce.

Jak widzicie pomysłów na zabawę z dynią jest cała masa. A najlepsze jest to, że po takiej zabawie, zawsze możemy naszą dynię rozkroić i upiec z niej przepyszne dyniowe ciasto.

Będzie to idealne zakończenie super Dnia Dyni. Ciepła herbatka, ciasto z dyni i fajna bajeczka o dyni.

 

A na koniec zagadka. Co to jest

Okrągła, pękata, rumiana jak słońce.
W środku chowa pestki, jak grosze w skarbonce.