kleszcze

Uwaga na kleszcze

Wakacje to piękny okres. Opalenie, wypoczęci, pełni życia – chcemy aby trwały wiecznie. jest jednak owad, który spędza sen z powiek wszystkim rodzicom. Są to kleszcze. Okropne, małe pajęczaki, które roznoszą paskudną chorobę – boreliozę.

Czym jest borelioza?

„Borelioza, inaczej choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, jest stosunkowo nową chorobą – rozpoznaje się ją od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi – odkryte w 1982 roku przez W. Burgdorfera. Bakterie te mogą występować w kilku postaciach – jako krętki, a także w formach przetrwalnikowych (m.in. cysty). Krętki są bardzo ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome, za to są odporne na niektóre antybiotyki niszczące krętki. Borrelia może przenikać do komórek ludzkich (makrofagów, limfocytów, fibroblastów) i tam przeżyć. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.” 

Borelioza nie jest jedyną chorobą roznoszoną przez kleszcze. Jest tych chorób bardzo dużo. Dlatego tak ważna jest ochrona naszych dzieci przez ugryzieniem przez kleszcza.

Co robić aby zminimalizować ryzyko zarażenia?

  1. Kiedy wybieracie się na spacer w wysokich trawach, lesie,  załóżcie swojemu dziecku wysokie kolanówki, lub długi spodnie. Nogi nie mogą być odkryte. Kolor ubranka powinien być jasny. Łatwiej zobaczycie kleszcza, którego dziecko może przynieść na ubranku do domu;
  2. Przed wyjściem zabezpieczcie się przed tymi owadami. Kleszcze nie lubią pewnych zapachów: migdałowego, cytrynowego, goździkowego. Nie lubią również zapachu czosnku i różnych ziół: mięty, lawendy, eukaliptusa, szałwi. Preparaty kupione w sklepie przeciwko kleszczom, w większości zawierają jeden z w/w wymienionych zapachów.
  3. Kiedy wrócicie do domu, obejrzyj dokładnie dziecko czy nie złapało kleszcza. Po takich dokładnych oględzinach, nie zapomnij o kąpieli – nawet jeżeli dziecko jest zmęczone. Podczas kąpieli jeszcze raz obejrzyj ciało dziecka (nawet pępek).
  4. Jeżeli nasze dziecko złapie kleszcza – najważniejsze nie wpadajmy w panikę. Jeżeli potrafimy go usunąć – zróbmy to.  Do usunięcia kleszcza możemy użyć pęsety lub innych narzędzi specjalistycznych dostępnych w aptekach. Wyciągając go, trzeba to zrobić tak by go nie uszkodzić. Dlatego też nie używamy do tego palców czy też prowizorycznych narzędzi.
    Używając pęsety łapiemy go jak najbliżej skóry nosiciela, a następnie wyciągamy go zdecydowanym prostym ruchem – nie kręcimy nim, nie smarujemy, nie przypalamy. Drażniony kleszcz może wydzielić więcej toksyn, bardziej zarażając.
  5. Jeżeli jednak nie potrafisz tego zrobić, lub się boisz –  udaj się do lekarza. Jeżeli jest niedziela – najlepiej pojedźcie prosto na pogotowie ratunkowe.
  6. Wyciągniętego kleszcza najlepiej oddać do badania. Wtedy będziemy wiedzieć na 100 % czy kleszcz był zarażony, czy też nie. Tutaj możesz sprawdzić adres, gdzie można to zrobić BADANIE KLESZCZA. Niestety badanie to jest odpłatne, ale będziemy mieli pewność i jasność co robić dalej.

Pamiętajcie, nie lekceważcie tego małego stworzenia, który może doprowadzić do bardzo poważnej choroby. Zapobiegajcie jak tylko możecie, uczulcie swoje dzieci, aby wiedziały jak się zachować, gdy zauważą u siebie kleszcza.

Mamy nadzieję, że uchronicie swoje dzieci i siebie od ugryzienia kleszcza i zdrowi wrócicie z wakacji. Z wakacji, o których chętnie posłuchamy już 1 września w naszym przedszkolu – Sowia 5.

Do zobaczenia.