Dlaczego dzieci są inne w domu

Jak radzić sobie ze złością u dziecka?

Wielu rodziców zapewne zadaje sobie pytanie: Jak radzić sobie ze złością u dziecka? Nawet, jeśli dziecko w pierwszych latach życia jest typowym „aniołkiem”, prędzej czy później przyjdzie taki moment, w którym przestaje słuchać rodziców, wymusza, wpada w złość i histerię. Co wtedy robić?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw uświadomić sobie, że złość jest reakcją emocjonalną, która pojawia się jako odpowiedź na coś. Przede wszystkim staramy się zwrócić uwagę na to, co jest powodem złości mojego dziecka, w jakich sytuacjach wpada ono w złość.

Najczęstsze takie sytuacje to:

  1. Dziecko złości się, gdy coś mu nie wychodzi.

  2. Dziecko złości się, gdy jest do czegoś zmuszane lub przekonywane w nieumiejętny sposób.

  3. Dziecko złości się, kiedy wiele może i wszystko co chce otrzymać wymusza płaczem lub złością.

Psycholog Anna Gaworska proponuje 4 zasady zachowania się rodzica w sytuacjach, w których dziecko może wpaść w złość.

Ustal zasady

Należy to zrobić już wcześniej, kiedy przewidujemy, że dziecko może wpaść w złość. Jeśli nie ma zasad dziecko nie ma szansy się z tymi zasadami skonfrontować, np. „Bawisz się jeszcze 15 minut. Potem jedziemy do domu.”

Nie bój się oceny otoczenia

Często włącza się u rodziców strach przed oceną, należy jednak pamiętać, że ludzie zawsze będą oceniać twoje zachowanie, najczęściej w negatywny sposób.

Wracaj do umowy z dzieckiem

Jeśli kolejny raz dziecko nie posłucha, złap z nim kontakt wzrokowy i przypomnij ustalenie.

Obserwuj swoje emocje i reaguj świadomie

Nie podążaj za złością, która zaczyna w Tobie narastać. Działaj świadomie i pewnie, asertywnie- nie agresywnie. Odejdź od bodźca, zmień otoczenie, by dziecko mogło się skoncentrować na tym, co mówisz.

Drogi rodzicu, gdy dziecko wpadnie w złość przede wszystkim:

  1. Nie reaguj od razu.

  2. Nie karz dziecka za złość- ucz dziecko, że ma prawo wyrażać złość, ale nie robiąc przy tym krzywdy otoczeniu, naucz go złościć się w sposób konstruktywny.

  3. Nie ignoruj. Zauważ– daj dziecku znać, że widzisz, że ono się złości.

  4. Nie próbuj uciszać- postaraj się zrozumieć, nie oceniaj dziecka.

  5. Ucz swoje dziecko zrozumienia stanów emocjonalnych- po zakończonym wybuchu złości skieruj uwagę dziecka na zrozumienie swoich stanów.

Pamiętaj dziecko dopiero poznaje i uczy się swoich emocji oraz ich wyrażania. Pokazuj mu konsekwencje jego złości dla siebie i otoczenia, daj mu narzędzia radzenia sobie ze złością i wyładowywania się we właściwy sposób, który przyniesie dobre dla niego efekty.