wizyta u dentysty

Jak dbać o zęby przedszkolaka?

Twój przedszkolak jest bardzo samodzielny. Wszystko chciałby robić sam. I bardzo dobrze. Pozwól mu na to, ale kontroluj. Szczególnie ważna jest higiena jamy ustnej.  A niestety nie zawsze wiemy jak dbać o zęby przedszkolaka. 

Co powinniśmy robić, aby uśmiech naszego dziecka był piękny i zdrowy?

Odpowiednia higiena.

Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązek. Dość często zdarza się, ze rodzice uważając że dziecko które ma mleczne zęby nie powinno ich myć. Nic bardziej mylnego. O mleczaki dbamy dokładnie tak samo, jak o zęby stałe.

Jak czyścić ząbki? Stomatolodzy radzą, aby mycie zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przechodzimy do części żującej i kończymy na części wewnętrznej. Kiedyś radzono aby był to ruch okrężny, ale obecnie zalecana jest technika tzw. wymiatająca: główkę szczoteczki trzymamy pod katem 45 stopni i przy dziąsłach wykonujemy małe okrężne ruchy, a następnie wymiatające od góry do dołu i odwrotnie.

Szczotkowanie powinno trwać nie krócej niż 2-3 minuty. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie małej „klepsydry” aby maluszek mógł patrzeć na przelatujący piasek i w tym czasie szczotkować ząbki.

Najważniejsze, aby to szczotkowanie odbywało si pod nadzorem. Zanim maluszek nauczy się to robić poprawnie, potrzebuje pomocy. Aby sprawdzić czy ząbki są prawidłowo umyte możecie skorzystać ze specjalnego płynu, który barwi ząbki na fioletowo w miejscu gdzie jeszcze jest osad. Taki płyn z łatwością dostaniecie w każdej dobrej aptece.

Wizyta u dentysty.

Nigdy nie powinna być czymś traumatycznym dla dziecka. Strach przed dentystą wywołujemy u dziecka najczęściej my – rodzice. Powtarzamy w kółko – nie musisz się bać, to nic strasznego, dentysta jest fajny…… Czy kiedy dziecko idzie do lekarza pierwszego kontaktu, również tak go uspokajasz? Oczywiście, że nie. Samo często boimy się stomatologa i z góry zakładamy że dziecko również będzie odczuwało to samo. Nic bardziej mylnego. Pierwsza wizyta u dentysty powinna być dla dziecka czymś bardzo przyjemnym. Poproście lekarza, aby tylko przejrzał stan uzębienia, pokazał jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, pokazał narzędzia, którymi pracuje. Dobry dentysta dziecięcy sam będzie wiedział dokładnie co ma zrobić. Jeżeli nie znasz takiego lekarza, polecamy Akademickie Centrum Stomatologii w Bytomiu – Poradnia Stomatologii Wieku Rozwojowego. 

Dbajcie o piękny uśmiech Waszych pociech i od najmłodszych lat, wyrabiajcie w nich nawyk mycia ząbków i dbania o higienę jamy ustnej. W naszym przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich również tego uczymy naszych małych podopiecznych.