Słomka do picia

Słomka do picia

Właśnie dzisiaj, tj 3 stycznia, swoje święto obchodzi słomka do picia? Nie jest to data przypadkowa, gdyż 3 stycznia 1888 Amerykanin Marvin C. Stone uzyskał patent na sztuczną słomkę do picia, którą sam opracował. A dlaczego dzisiaj postanowiłam cały artykuł poświęcić właśnie słomce? Bo jest to idealne narzędzie „pracy” dla przedszkolaka.

Zabawy oddechowe z wykorzystaniem słomki do picia

Słomkę do picia możemy wykorzystać podczas codziennych zabaw ze swoim dzieckiem. Jest to idealne narzędzie do logopedycznych ćwiczeń oddechu. Dzięki takim zabawom, uczymy dziecko jak w prawidłowy sposób kierować powietrze podczas wdechu i wydechu. Takie ćwiczenia pozwalają kontrolować oddech i zapobiegają wadom wymowy u naszego maluszka.

Oto kilka zabaw z wykorzystaniem słomki

  1. Robimy słomkowe wąsy –  dziecko wkłada słomkę pod nos i przytrzymuje ją górną wargą. Robimy zawody komu dłużej uda się utrzymać słomkę w tej pozycji.
  2. Wdychamy papier – dziecko trzyma słomkę ustami i robiąc mocny wdech, próbuje „przykleić ” i utrzymać kartkę słomką
  3. Burza w szklance wody – to jedna z ulubionych zabaw dzieci. Napełniamy szklankę wodą i dziecko dmucha z całych sił słomką w wodę. Dla starszych dzieci można dodać do wody kilka kropli płynu do mycia naczyń, aby utworzona piana utrzymywała się dłużej. Pamiętajmy, aby przypominać dziecku, że moze tyko dmuchać w słomkę, aby przez przypadek nie napiło się takiej mikstury.
  4. Bańki mydlana – a skoro już mamy wodę z płynem to wykorzystajmy tę miksturę w całości. Jak przygotować słomkę do takiej zabawy pisaliśmy w artykule Bańki mydlane – super pomył na zabawę.  
  5. Balonowe wyścigi – kto pierwszy przedmucha używając słomki balon z jednego określonego miejsca w drugie – ten wygrywa.
  6. Mundial dmuchany – emocje mundialowe jeszcze nie opadły więc warto to wykorzystać i urządzić w domu prawdziwy mundial dmuchany. Ustawimy dwie braki po dwóch stronach stołu, na środek stołu stawiamy piłeczkę pingpongową. Ten wygra, komu uda się więcej razy umieścić piłeczkę w bramce. Oczywiście używamy do tego tylko słomki do picia i własnych płuc
  7. A jak znudzi nam się mundial, możemy piłeczkę pingpongową wykorzystać do strzelania „karnych”. Budujemy np. klocków większą bramke i ustawiamy ją w odległości ok 3 metrów od dziecka, na podłodze. Dziecko kładzie się a brzuszku i próbuje wdmuchać piłeczkę do bramki.

Zabaw ze słomką jest bardzo dużo,

możecie Państwo wymyślać nowe zabawy. Możemy skonstruować specjalne tory prze=szkód przez które dziecko ma przeprowadzić piłeczkę, lub rożne inne przedmioty. Ważna tutaj jest wspólna zabawa i oczywiście ćwiczenia dzieci. Zwróćcie Państwo uwagę, w jaki sposób dziecko trzyma słomkę. Usta powinny szczelnie obejmować ją zarówno przy wciąganiu powietrza jak i wypuszczaniu, wydmuchiwaniu powietrza,. Zagwarantuje to, że ćwiczenia będą wykonywane prawidłowo.

Podczas zabawy zwracajcie uwagę czy przedmioty które służą do zabawy nie były zbyt małe, aby dziecko nie miało możliwości zassać taki przedmiot. Wytłumaczcie też dzieciom jak niebezpieczna jest zabawa mniejszymi przedmiotami.

No i najważniejsze. Nie zmuszajcie dziecka do tych ćwiczeń. To zawsz\e musi być tylko zabawa. Zmieniajcie zabawę jeżeli dziecko zaczyna się nudzić. To ma być miło spędzony wspólny czas. I to jest najważniejsze.

Miłej wspólnej zabawy