bańki mydlane

Bańki mydlane – super pomysł na zabawę

Kolejny super pomysł na zabawę z przedszkolakiem to puszczanie baniek mydlanych. Szczególnie, że ta zabawa podoba się zawsze i młodszym i starszym dzieciom. Myślę, że Rodzicom również. To takie wspomnienie dzieciństwa. Ale nie tylko. Bańki mydlane mają w sobie coś tajemniczego. Piękne, delikatne, mieniące się tęczą. Jest ktoś kto nie lubił na nie patrzeć? Kto nie próbował ich dogonić?

Tak, puszczanie baniek to super zabawa. A można ją zorganizować niewielkim kosztem.

Co będziemy potrzebowali, aby urządzić zabawę w puszczanie baniek?

Do ciepłej wody wystarczy wlać płyn do mycia naczyń w proporcji 1 do 10. I to już wystarczy, aby zrobić piękne bańki. Jeżeli jednak do naszego roztworu dodamy troszkę gliceryny, bańki będą trwalsze. Glicerynę można zastąpić również łyżeczką cukru pudru.

Wymieszany dokładnie roztwór przelewamy do miseczki, w której możemy maczać słomkę, której koniec nacinamy i tworzymy gwiazdkę.

Dziecko dmuchając w drugi koniec słomki, wypuszcza bańki tym końcem „gwiazdkowym”.

Powoli, spokojnie, bańka będzie coraz większa i większa. Warto „puścić bańkę wolno” i obserwować jej lot.  Zachęcajcie dzieci, aby obserwowały bańkę, biegły za nią, próbowały ją złapać.

Gwarantujemy SUPER ZABAWĘ

Czego uczy puszczanie baniek mydlanych? 

Tak, tak, nie przesłyszeliście się. Puszczanie baniek to nie tylko super pomysł na zabawę. To również nauka. Czego może nauczyć się przedszkolak puszczając bańki?

  1. cierpliwości: jeżeli chcemy stworzyć piękną, dużą bańkę, musimy być cierpliwi. Dmuchać powoli, delikatnie z precyzją. Oj tak udaje się to tylko cierpliwym;
  2. relaksu – wypoczynku, uspokojenie nerwów – tego wszystkiego też trzeba się nauczyć. Bardzo rozbrykane dziecko może mieć trudności np. z zasypianie. Wspólne kilkuminutowe puszczanie baniek pozwoli sie uspokoić i wyciszyć;
  3. to również bardzo dobre ćwiczenie logopedyczne : wydmuchiwanie powietrza, aby utworzyć bańkę, odpowiednie ułożenie ust – to wszystko sprzyja prawidłowemu rozwojowi mowy.
  4. pokory – puszczanie baniek uczy nas również pokory i przyjmowania przegranej w spokoju. Nie zawsze uda nam się zrobić ładną bańkę. Czasami w ogóle się to nie uda. Ale próbując kolejny i kolejny raz – wychodzi.

Jak widzicie, puszczanie baniek to super pomysł na zabawę, która bawiąc uczy.

Nasze dzieci uwielbiają puszczanie baniek. Dlatego w naszym przedszkolu i żłobku robimy to dość często. Staramy się wspierać rozwój mowy dzieci, dlatego zabawa z bańkami rozpoczyna się już w najmłodszych grupach.

 

Zachęcamy Was do kontynuowania tej zabawy w domu. Bańki możemy puszczać również na dworze i to nie tylko jak jest ciepło. Bańki puszczane kiedy na dworze mróz pozwalają dzieciom odkrywać nowe, niesamowite tajniki nauki.

Jeden komentarz do “Bańki mydlane – super pomysł na zabawę

Możliwość komentowania została wyłączona.