terapia logopedyczne

Logopeda w przedszkolu

Logopeda w przedszkolu, żłobku i klubie malucha  jest pierwszą osobą, która bada stopień rozwoju mowy, sposób poruszania się jak i jedzenia maluchów. Jest obserwatorem, który ma za zadanie w czasie swobodnej zabawy, posiłków czy snu czuwać nad prawidłowym rozwojem dzieci.

Logopeda w przedszkolu interweniuje, gdy zauważy coś niepokojącego. To co powinno budzić nasz niepokój w zachowaniu dziecka opisaliśmy w artykule Terapia logopedyczna

W trakcie trwania posiłków ocenia czy dzieci prawidłowo gryzą, przeżuwają oraz połykają pokarmy w sposób właściwy. W rezultacie może szybko wychwycić nieprawidłowości.

Jest osobą, która podczas zajęć ocenia budowę narządów mowy, sprawdza wędzidełko podjęzykowe, stan uzębienia dziecka oraz wykonuję orientacyjne badanie słuchu.

Jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości odsyła do specjalistów. Bardzo ważnym elementem pracy z małym dzieckiem jest nie tylko zapobieganie powstawania zaburzeń ale właśnie wczesne wykrycie nieprawidłowości, które pozwala na szybką reakcję i rozpoczęcie procesu terapeutycznego.

Jakie zajęcia prowadzi logopeda w przedszkolu?

• Terapeutyczne karmienie Human Touch– spersonalizowane, wielozmysłowe karmienie wspierające rozwój mowy, przeciwdziałanie patologicznym wzorcom przyjmowania pokarmów.
  • Zajęcia logarytmiczne- ruch-słowo-gest – zajęcia, na których dzieci uczą się rytmicznych piosenek, masażyków, wyliczanek i zabaw paluszkowych sprzyjających rozwojowi mowy.
  • Czytanie uczestniczące– czytanie z aktywnym udziałem dzieci.
  • Zabawy tematyczne– zabawy w sklep, dom, wszelkiego rodzaju dziecięce zabawy.
  • Zabawy oddechowe – bańki, piłeczki, sznureczki wspierające prawidłowy tor oddechowy dzieci.
  • Gry i zabawy terapeutyczne wspierające rozwój mowy.
  • Ćwiczenia słuchowe– lokalizacja dźwięku, rozpoznawanie dźwięków przyrody, śpiewanie piosenek, wyklaskiwanie rytmów.
  • Ćwiczenia buzi i języka wspomagające prawidłowy rozwój narządów mowy.

Logopedą w Przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich jest Pani Dominika Pomorska.

2 komentarze do “Logopeda w przedszkolu

Możliwość komentowania została wyłączona.