terapia logopedyczne

Logopeda – terapia logopedyczna

Logopeda to osoba, która zajmuje się korekcją wad wymowy, uczy zarówno dzieci jak i dorosłych poprawnej artykulacji zaburzonych głosek. Logopeda to specjalista który zajmuje się także stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką jak i terapią karmienia i połykania. Logopeda zajmuję się nie tylko wadami wymowy pracuję z dziećmi z afazją, autyzmem i zespołem Aspergera, pomaga także dzieciom dwujęzycznym.

W czasie terapii logopeda koryguje głównie zaburzenia mowy, ale pamięta także o ćwiczeniach narządów artykulacyjnych, percepcji wzrokowej i słuchowej, orientacji przestrzennej oraz motoryki małej i dużej.

Niepokojące sygnały:

Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka?

  • Dziecko mówi w zrozumiały sposób tylko dla rodziny;
  • Dziecko nie utrzymuję kontaktu wzrokowego;
  • Dziecko nie odpowiada na uśmiech;
  • Dziecko wsuwa język między zęby przy artykułowaniu niektórych głosek;
  • Dziecko ukończy 2 latka i nie posługuję się prostymi zdaniami lub w ogóle nie mówi.
  • Dziecko nie reaguje na sygnały dźwiękowe, na dźwięki mowy, nie rozumie wypowiedzi rodzica.

Bardzo ważnym elementem terapii logopedycznej jest praca rodzica w domu.

Dzieci dostają zalecenia od logopedy, które są  indywidualnie dostosowane. Terapia w domu to jeden z najważniejszych elementów terapii logopedycznej. Tylko codzienna praca pozwoli na kształtowanie prawidłowych nawyków wycofując lub niwelując złe nawyki. Wystarczy 5-10 min dziennie, a efekty będą spektakularne. Brak ćwiczeń lub brak systematyczności znacznie opóźnia wyznaczone cele. Główny cel każdej pracy domowej zapisanej dziecku opiera się na codziennym powtarzaniu ćwiczeń w celu utrwaleniu prawidłowego wzorca.

Bardzo ważnym elementem jest także odpowiednia motywacja i gratyfikacja dzieci.

Pamiętajmy o ich chwaleniu i nagradzaniu każdego małego sukcesu logopedycznego.

Rozwój mowy dziecka w pigułce.

W słowniku trzylatka powinny znaleźć się głoski : p, b, m, w, f, t, d, ch, ń, k, g, l, ś, ź, ć, dź;
Czterolatek uczy się dodatkowo : s, z, c, dz ;
Pięciolatek wymawia sz, ż, cz, dż
Sześciolatek powinien wymawiać wszystkie poniższe głoski wraz z [r].

Wady wymowy są często przyczyną nieprawidłowości w budowanie aparatu artykulacyjnego, warg, żuchwy, nieprawidłowego toru oddechowego, niskiej sprawności języka oraz efektem złych nawyków wymowy.

Wady te należy korygować od najmłodszych lat ponieważ mogą prowadzić do problemów w nauce czytania i pisania.

 

Aleksandra Karlik – Logopeda i Dominika Pomorska Logopeda

Jeden komentarz do “Logopeda – terapia logopedyczna

Możliwość komentowania została wyłączona.