Czy powinniśmy chwalić nasze dziecko?

Czy powinniśmy chwalić nasze dziecko?

Czy powinniśmy chwalić nasze dziecko? To pytanie zadaje wielu Rodziców. Chociaż odpowiedź powinna być oczywista. Oczywiście, ze tak. Dziecko warto chwalić, bo jest to jedna z najlepszych metod wychowawczych. Oczywiście wszystko powinniśmy zawsze robić z umiarem i przede wszystkim mądrze.

Chwalenie dzieci to tak jak wspomniałam wcześniej jedna z najlepszych i jednocześnie najmilsza metoda wychowawcza. Małe dziecko, do prawidłowego rozwoju potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i zrozumienia.

Rodzic, chwaląc swoje dziecko zapewnia mu:

  • poczucie, że to co zrobiło, było dobre
  • motywację do dalszego działania
  • pewność siebie

Kiedy chwalimy swoje dziecko, pokazujemy mu, że doceniamy jego wysiłek i w pełni je akceptujemy. NAsze dziecko, kiedy jest pochwalone, dostaje prawdziwych skrzydeł do dalszego działania. Zresztą czy tylko dziecko? Czy nam samym, dorosłym lepiej się pracuje kiedy ktoś chwali naszą pracę? A może jednak wolimy pracować bez informacji zwrotnej? Kiedy nie wiemy czy nasza praca się komuś podoba, czy jest potrzebna?

Odpowiedzi na te pytania są oczywiste. Większość z nas ma swoje konta na facebooku. Na czym polega fenomen tego portalu społecznościowego? Między innymipolubić na facebooku właśnie na likach, które możemy wystawiać swoim znajomym pod zdjęciami i które sami otrzymujemy pod wstawianymi przez nas. Są swoistym pochwaleniem: naszych wakacji, domu, rodziny… a my najzwyczajniej w świecie potrzebujemy tych pochwał.

Dlaczego więc zastanawiamy się czy pochwały oczekuje nasze dziecko? Dlaczego zastanawiamy się czy ta pochwała będzie dla dziecka dobra? Przecież ono potrzebuje ich dokładnie tak samo jak my. Niestety z tymi pochwałami dla naszego dziecka mamy czasami problem. Czy ciągle mówienie: oo świetnie, wspaniale, fantastycznie, czy bicie brawa nad dzieckiem jest wystarczające?

Niestety nie. Takie ciągłe pochwały bez poświęcenia dziecku czasu są bezwartościowe. Dziecko bardzo szybko się zorientuje, że pochwała była troszkę na „odczepnego”.

Dziecko musi czuć, że pochwała jest szczera

Twój maluch musi wiedzieć, że pochwała jest szczera. Że widziałeś jak bardzo się napracowało, ile włożyło w to energii w czynność. Musi poczuć, że naprawdę jesteś z niego dumny.

Chwalenie dziecka musi być w pełni uczciwe. I nie zawsze są to tylko piękne słowa. Nie kłam. Jeżeli dziecko nie wykonało zadania do końca, zwróć na to uwagę. Powiedz , że to co już jest zrobione zostało wykonane bardzo ładnie,  ale że możliwe że jeszcze coś trzeba dokończyć. Z dzieckiem musimy być uczciwi. I przede wszystkich chwaląc nasze dziecko, musimy byc w pełni na nim skupieni.

Nie możemy chwalić rysunku dziecka,  kiedy zamiast na ten rysunek, patrzymy w ekran telefonu. Taka pochwała będzie dla dziecka bez znaczenia.

Chwalmy więc nasze dzieci, zwiększajmy ich poczucie wartości. Róbmy to jednak mądrze i szczerze. Niech te pochwały są prawdziwe i wartościowe.