Sensoryka

Sensoryczne odkrywanie świata w Przedszkolu Sowia 5

W naszym przedszkolu wierzymy, że każdy maluch jest wyjątkowy i zasługuje na to, by rozwijać się w sposób naturalny i harmonijny. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do rozwoju zmysłów naszych podopiecznych. Do sensoryki.

Co to jest sensoryka?

To nauka o tym, jak nasze zmysły – wzrok, słuch, dotyk, węch i smak – odbierają bodźce z otoczenia. Jak wpływają one na nasze postrzeganie świata oraz rozwój. Zabawy sensoryczne to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim doskonały sposób na stymulowanie mózgu dziecka. Na rozwijanie jego małej i dużej motoryki, a także koordynacji wzrokowo-ruchowej.

• Motoryka duża: Obejmuje duże grupy mięśniowe i odpowiada za takie czynności jak chodzenie, bieganie, skakanie, rzucanie, łapanie. Jest podstawą dla wielu innych umiejętności i wpływa na ogólną sprawność fizyczną dziecka.
  • Motoryka mała: Dotyczy precyzyjnych ruchów małych mięśni, głównie rąk i palców. To dzięki niej dziecko uczy się chwytać, manipulować przedmiotami, rysować, pisać, a także wykonywać bardziej złożone czynności, takie jak zapinanie guzików czy wiązanie sznurowadeł.

Sensoryka w Przedszkolu Sowia 5

W naszym przedszkolu sensoryka to codzienność. Organizujemy różnorodne zajęcia, podczas których dzieci mogą doświadczać różnych tekstur, zapachów, dźwięków i smaków.

Dlaczego sensoryka jest ważna?

• Rozwój poznawczy: Zabawy sensoryczne stymulują rozwój mózgu dziecka, ułatwiają mu przyswajanie wiedzy i rozwijają umiejętności logicznego myślenia.
  • Rozwój emocjonalny: Dzięki sensoryce dzieci uczą się rozpoznawać i wyrażać swoje emocje, a także lepiej rozumieć emocje innych.
  • Rozwój społeczny: Wspólne zabawy sensoryczne sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami.
  • Rozwój fizyczny: Zabawy sensoryczne doskonalą koordynację ruchową, zręczność i siłę mięśni.

Co robimy, aby zapewnić naszym podopiecznym jak najwięcej bodźców sensorycznych?

• Organizujemy zajęcia tematyczne: np. „Podróż dookoła świata”, „W krainie baśni”, podczas których dzieci mają okazję poznawać różne kultury, zapachy i dźwięki.
  • Tworzymy kąciki sensoryczne: w których dzieci mogą swobodnie eksplorować różne materiały i przedmioty.
  • Wykorzystujemy naturalne materiały: takie jak piasek, woda, kasza, czy różne rodzaje tkanin.
  • Zachęcamy do aktywności fizycznej: organizując zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
  • prowadzimy zajęcia z Sensoplastyki : wspieranie rozwoju kompetencji intra oraz interpersonalnych poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni.

Dołącz do nas i pozwól swojemu dziecku odkrywać świat wszystkimi zmysłami!