motoryka mała i duża

Motoryka mała i duża

Rozwój fizyczny każdego dziecka jest bardzo ważny. Bardzo duże znaczenie ma tutaj motoryka ciała. To, że potrafimy chodzić, jeździć na hulajnodze, na rowerze, to że potrafimy utrzymać równowagę – to wszystko jest efektem dobrej motoryki.  Samą motorykę można podzielić na: Motoryka mała i duża. Czym jednak jest sama motoryka?

Motoryka

to ogólna sprawność fizyczna i ruchowa każdego człowieka. Jest to po prostu zdolność do konkretnego ruchu. Motorykę można podzielić na:

Motoryka duża:

obejmuje wszystkie te ruchy, w które zaangażowane jest całe ciało. Motoryka duża to między innymi:

 • chodzenie
 • bieganie
 • skakanie
 • jazda na rowerze
 • pływanie
 • gra w piłkę
 • rzucanie do celu

U naszych dzieci zarówno w żłobku jak i w przedszkolu o rozwój motoryki dużej dbamy podczas zajęć na dworze,  na naszym przy-przedszkolnym placu zabaw. Każdą chwile, kiedy pogoda na to pozwala staramy się spędzać na świeżym powietrzu i rozwijać motorykę dużą. Dzieci biegają, skaczą, grają w piłkę, pokonują przeszkody  … jednym słowem świetnie się bawią, caly czas usprawniając swoją motorykę dużą. A motoryka duża jest bardzo ważna, aby móc przejść do motoryki małej.

Motoryka mała

Odnosi się do ruchu dłoni i palców. Są to więc ruchy o mniejszym zasięgu. Motoryka mała to:

 • pisanie
 • rysowanie
 • rzeźbienie
 • lepienie z plasteliny i modeliny
 • zapinanie guziczków
 • chwytanie przedmiotów
 • zawiązywanie bucików

Są to więc wszystkie czynności które wykonujemy rękami.

Motoryka mała nie jest cecha wrodzoną, musimy  ją wykształcić i cały czas ćwiczyć. W naszym żłobku dbamy o to, aby motoryka mała była cały czas doskonalona. Dzieci rysują, kolorują, rysuja po śladzie, naśladują grę na pianinie, malują paluszkami …

motoryka mała i duża

Aby zapewnić dzieciom odpowiedni rozwój dbamy w naszym przedszkolu i żłobku zarówno o motorykę dużą jak i motorykę małą. A wszystko to w zabawie, z uśmiechem na twarzy, pozwalając dzieciom na kreatywność i wyrażanie siebie. Ćwicząc z dziećmi w domu, pamiętajcie, że rozwój motoryczny przebiega u dzieci w różnym tempie.  Zależy nie tylko od wieku, ale również od budowy ciała dziecka.  Wszystkie wykonywane ćwiczenia, muszą być dla dziecka przyjemne i bezstresowe.