Wspólne gotowanie z przedszkolakiem

Wspólne gotowanie z przedszkolakiem

Wspólne spędzanie z przedszkolakiem czasu, jest bardzo ważne. Ale nie tylko przebywanie, ale wspólne zajęcia, to jest to co sprawia największą radość. Dlatego właśnie wspólne gotowanie, wspólne przyrządzanie posiłku, które później wspólnie zjemy, jest dla dziecka bardzo ważne.

Dla dziecka, ale myślę, że również i dla nas Rodziców, jest to bardzo cenny czas. Przez takie wspólne gotowanie pogłębiamy więź jaka łączy nas z dzieckiem. Wydawałoby się, że to banalna czynność, jednak właśnie w taki sposób uczymy nasze dziecko bycia razem, działania razem, rozmowy podczas wspólnych zajęć. A to z pewnością zaprocentuje w poźniejszym czasie, kiedy nasze dziecko zamieni się w zbuntowanego nastolatka.

Wspólne gotowanie z przedszkolakiem

 

 

 

To wspólne gotowanie, musimy dostosować do wieku naszego malucha. Pamiętajmy, że to zadanie musi być dla przedszkolaka przyjemne i co najważniejsze – bezpieczne. Nie powierzajmy mu zadań ponad jego siły.

Danie, które możemy wspólnie przygotować z dzieckiem 

 

RACUCHY

To danie, które spokojnie przygotujemy z naszym przedszkolakiem. Co będzie nam potrzebne?

  1. 250 gram mąki przesianej – do tej czynności angażujemy dziecko. Z pewnością zrobi to bardzo dobrze
  2. 200 ml mleka
  3. jedna łyżeczka oleju
  4. jedno jajko – jajko wcześniej powinniśmy dokładnie umyć – to zadanie również możemy powierzyć przedszkolakowi, pouczając wcześniej, jak powinien to zrobić. Musimy wytłumaczyć, że z jajkiem musimy obchodzić się bardzo delikatnie
  5. dwie łyżeczki cukru
  6. 2 duże jabłka
  7. cukier puder

Przesianą mąkę dziecko miesza z mlekiem, wybitym jajkiem oraz cukrem. Wszystko na piękną masę, My w tym czasie zajmujemy się obieraniem jabłek i ich tarciem na grubych oczkach. Potarte jabłka wrzucamy do wymieszanej przez naszego przedszkolaka masy. Dodajemy olej i gotowe. Można smażyć.

Na patelni formujemy małe placuszki i obsmażamy z każdej strony.

Gotowe racuszki posypujemy cukrem pudrem i…. wcinamy.

 

KLOPSIKI

To kolejne danie, które możemy przygotować z naszym przedszkolakiem. Pyszne klopsiki, z mięsa mielonego, cebulki i żółtego sera.

Pomielone mięso wieprzowe, łączymy z tartym serem żółtym, jednym jajkiem oraz cebulką drobniutko skrojoną. Oddajemy to wszystko dziecku do wymieszania. Przyprawiamy sola i pieprzem i dalej mieszanie. Kiedy składniki są połączone, nasz przedszkolak może rozpocząć zabawę. Musi ulepić z tej masy zgrabne kuleczki.

My w tym czasie rozgrzewamy olej, na którym będziemy smażyć nasze klopsiki.

Tak przygotowane klopsiki możemy podawać z ziemniaczkami i gotowaną na gęsto marchewką z groszkiem zielonym. Pyszne danie i super zabawa dla naszego dziecka.

A na deser:

SAŁATKA OWOCOWA 

Tutaj przepis jest prosty, wszystkie owoce jakie mamy pod ręką możemy do tej sałatki wrzucić. Najlepiej, jak dziecko samo zdecyduje co chce w sałatce umieścić. Mogą to być truskawki, jabłka, gruszki, ananasy, pomarańcze, mandarynki, banany. Owoce, które sa miękkie i łatwe do pokrojenia (typu banan) oddajemy w ręce naszego malucha. Sami kroimy resztę. Pokrojone owoce oddajemy dziecku, aby wmieszało całość razem z śmietaną.

No taki deser to prawdziwa pychotka

A może macie jakiś ciekawy pomysł na potrawę, która można wykonać z przedszkolakiem? Napiszcie o tym do nas.  A jak wyglądają nasze przykładowe jadłospisy w przedszkolu, możecie zobaczyć TUTAJ 

Jeden komentarz do “Wspólne gotowanie z przedszkolakiem

Możliwość komentowania została wyłączona.