Pustynia Błędowska

Tym razem celem wakacyjnej podróży Dobrusi była Pustynia Błędowska . Dlaczego właśnie to miejsce wybrała na wieczorny spacer? Pustynia Błędowska to bardzo malownicze i tajemnicze miejsce, które warto zobaczyć. Szczególnie że z Siemianowic to przysłowiowy „rzut beretem” 🙂

Od Przedszkola Sowia 5 do samej Pustyni Błędowskiej mamy do przebycia 42 km. Oznacza to, że 45 minut drogi, a już możemy pokazać swojemu przedszkolakowi jak wygląda pustynia. Szczególnie, że jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Aż 33 km² piaskownicy 🙂 No to musi się spodobać przedszkolakowi.

Dojście do pustyni wiedzie przez las, gdzie już możecie zobaczyć wiele ciekawych rzeczy: piękne drzewa, ogromne mrowiska z pracującymi zawzięcie mrówkami, cała masa ptaków (ok 150 gatunków). Można też spotkać gady i płazy. Obserwowane z daleka, z pewnością zachwycą małego podróżnika.

Spacer po pustynnym piasku na bosaka nie tylko jest bardzo przyjemny, ale również jest naturalnym masażem dla małych stópek.

Pustynia Błędowska

Jak powstała Pustynia Błędowska?

Podczas epoki lodowcowej, następujących po sobie zlodowaceń do doliny, w której znajduje się pustynia, stopniowo nanoszone były kolejne porcje piasków i żwirów. Przez długi czas te rozległe tereny podlegały działaniu wiatrów oraz wody, co nie sprzyjało wzrostowi roślinności.

Gdy minęła epoka lodowcowa, pojawił się gęsty las, który dopiero w okolicach XIII wieku zaczął być intensywnie eksploatowany. Do powstałych w rejonie Olkusza kopalni srebra oraz ołowiu potrzebne były spore ilości drewna wykorzystywanych do wzmacniania szybów kopalnianych. Intensywna wycinka drzew oraz pobór wód gruntowych na terenach, gdzie podłoże stanowią żwiry i piaski, doprowadziły do powstania pustyni o pochodzeniu antropogenicznym. Tyle Wikipedia.  My oczywiście możemy ubarwiać historię powstania Pustyni różnymi legendami, aby jeszcze bardziej zafascynować naszego przedszkolaka tym miejscem. Jedną z takich legend możecie przeczytać na stronie bajkowy zakątek.

Pustynia Błędowska jest piękna w każdej porze dnia, ale zachody słońca są szczególnie urokliwe. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego miejsca wraz z dziećmi i spędzenia miłych chwil w otoczeniu przyrody.

Jeden komentarz do “Pustynia Błędowska

Możliwość komentowania została wyłączona.