Pozwól dziecku odpocząć

Pozwól dziecku odpocząć

Dzieci, dokładnie tak samo jak dorośli bywają zmęczone. Fakt, że regenerują swoje siły bardzo szybko 🙂 Jednak czasami, same nie potrafią dobrze ocenić swoich możliwości. Pozwól dziecku odpocząć – to ważne.

Właściwie to nie kwestia pozwolenia, a nauczenia dziecko odpoczywać. Musimy dziecku pokazać jak może odpoczywać, jak regenerować swoje siły. Często sami mamy z tym problem. Jak więc możemy odpocząć z dzieckiem?

Spacery jako forma wypoczynku

Nawet krótki spacer w ciszy, na łonie natury pozwoli zarówno Tobie jak i dziecku wyciszyć się, dotlenić, poukładać myśli. Podczas takiego spaceru, rozmowa z dzieckiem jest najmilszym elementem dnia. Nie wypytuj – rozmawiaj. Nie jest to łatwa sztuka, ale z czasem, ze pewnością rozmowy staną się „rutyną” – w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Podczas spaceru poszukajcie wielkiego drzewa, do którego można się przytulić. Spróbujcie sami, że to bardzo dobra metoda na wyciszenie i odpoczynek. Sylwoterapia, lub inaczej drzewoterapia jest to pobudzanie organizmu człowieka do samoleczenia, poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów.

Przytulanie się do drzew

Aktywny wypoczynek

Ten sposób na wypoczynek dzieci uwielbiają. Sporty, zabawa na świeżym powietrzy, to wszystko sprawia, ze dziecko pozbywa się negatywnych emocji, wypoczywa. A my oczywiście razem z nim. Bo czy jest coś wspanialszego niż wspólnie spędzony czas. Wspólny wyjazd weekendowy, jazda na rowerze, rolkach – te chwile pozostaną Wam w pamięci bardzo długo. Wspólne wyjście do kina czy do teatru to również forma może mniej aktywnego, ale jednak wypoczynku

Odpoczywaj nic nie robiąc – słodka bezczynność

Czasami jednak dziecko potrzebuje po prostu odpocząć. Jest zmęczone zabawą, sportem, przedszkolem. Takiego wypoczynku też musimy dziecko nauczyć. Można wykorzystać do tego muzykę relaksacyjną, przy której dziecko będzie mogło poleżeć, posłuchać, wyciszyć się. Kiedy widzimy, że dziecko już bardzo opada z sił, ale nie potrafi spokojnie poleżeć, zaproponujmy mu zabawę w planowanie. Dziecko musi się na chwilę położyć, popatrzeć w sufit i zaplanować przyszłą zabawę. Jak będzie wyglądała? Co będziemy do niej potrzebowali? Czy będzie się odbywała w domu czy na podwórku? Taka chwila planów i odpoczynku. A może chwilkę uda się poleżeć i nie myśleć? Niech dziecko poczuje, że to też jest przyjemne.

Dziecko musi odpoczywać. Odpoczynek jest bardzo ważny zarówno dla samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. I to zarówno dla dziecka jak i dla Rodzica. A jak odpocząć gdy jest się Rodzicem? O tym już w naszym następnym artykule. Zapraszamy.