Wyprawa do lasu

Wyprawa do lasu

Jak to zwykle bywa, wszystko co dobre wszystko się kończy. Okres wakacji, letniego szaleństwa ustąpił miejsca złotej jesieni. Ale pomimo to, że dni są krótsze, wieczory chłodne, to jednak jesień ma swoje uroki. Wyprawa do lasu jesienią, jest z pewnością prawdziwą przygodą.

I chociaż pogoda w kratkę, zawsze warto wybrać się za miasto ze swoim przedszkolakiem. Dlaczego? Bo las jesienią jest szczególnie piękny.

Wyprawa do lasu

Piękny zapach i cudowny widok, z pewnością zapadnie dziecku na dłuuugo w pamięci. Dlaczego jednak wypad do lasu jest tak korzystny dla naszych dzieci? W leśnej ciszy, przy śpiewie ptaków odpoczywamy najlepiej. Po ciężkim tygodniu taki odpoczynek jest idealny nie tylko dla dzieci, ale również dla nas – rodziców. Już godzinny spacer leśnymi dróżkami, spowoduje, że poczujemy się wypoczęci, radośni, zrelaksowani. Drzewa – szczególnie iglaste jonizują powietrze, co powoduje wzmocnienie układu odpornościowego, układu krążenia i układu nerwowego. Ten cudowny zapach, który unosi się w lesie, to sprawka olejków eterycznych, które wydzielają drzewa iglaste. Olejki sosen, świerków, jodły – wpływają na nas kojąco, antystresowo i przeciwwirusowo.

Las to bezpłatna apteka, bogata w lekarstwa, które są zbawienne dla naszych dzieci i dla nas.

Czy taki spacer to tylko nudna wyprawa po zdrowie? Oczywiście, że nie. Zwierzęta, które możecie spotkać podczas takie wyprawy z pewnością zachwycą wszystkich członków rodziny.

wiewiórka

Leśna wiewiórka, rudy lis, sarna –  to tylko niektórzy przedstawiciele leśnej rodziny. Pamiętajmy jednak, aby obserwować ich z daleka. To dzikie zwierzęta, które nie są chętne do głaskania. Podziwiamy je z daleka. A jeżeli na naszej drodze spotkamy pięknego jelenia – to już będzie prawdziwa uczta dla naszych oczu.

Również i dla podniebienia znajdzie się coś w lesie w okresie jesiennym. Podgrzybki, prawdziwki, rydze, maślaki …. już samo ich znajdowanie daje dużą frajdę. A niedzielna jajecznica z tymi leśnymi przysmakami – no palce lizać. Niestety powinien to być rarytas tylko dla rodziców, gdyż grzyby w diecie dziecka powinny się pojawić dopiero po 10 roku życia. Oczywiście mowa o grzybach leśnych, które pomimo, że bogate w minerały takie jak potas, magnez, wapń, żelazo, bogate w błonnik i witaminy z grupy B to jednak są bardzo ciężkostrawne. Po pierwszym roku życia można podawać wprawdzie grzyby, ale mowa tutaj o grzybach hodowlanych.  Z podaniem grzybów leśnych przedszkolakowi warto jednak się wstrzymać. Nie powinno być to dużym zmartwieniem, bo jesiennych przysmaków które możemy podać jest całe mnóstwo 🙂

Myślę jednak, że radości przysporzy samo zbieranie tych grzybków.

Spacer leśnymi dróżkami, to również czas, kiedy możemy spokojnie porozmawiać z naszymi dziećmi. Takie rozmowy jeżeli staną się rutyną, zaprocentują w kontaktach z nastolatkiem.

Kujmy więc żelazo póki gorące 🙂

Z takiej leśnej wyprawy, możemy przywieźć do domu prawdziwe skarby. Kawałek kory, która będzie stanowiła piękny element dekoracyjny jesiennego stroika. Kamień, na którym namalujemy uśmiechniętą buźkę i stworzymy z niego amulet dla naszego przedszkolaka. Gałązkę sosny, która będzie pachniała w naszym domu przez długie tygodnie.

Myślę, że jesteście już przekonani do wyprawy do lasu. Pakujemy więc plecak, kanapeczki i z rana z piosenką na ustach – kierunek las, bo t najlepszy pomysł na spędzenie sobotniego poranka.

A jaka piosenka będzie idealna?

Tekst: Aleksandra Ziora –Walas
Las, las, a w lesie tym, dzięcioł stuka STUK STUK STUK
Las, las, a w lesie dzik żołędzi szuka CHRUM CHRUM CHRUM
Las, las, a borsuk w norce śpi cichutko CHRAP CHRAP CHRAP
Las, las, a zajączek w nim kica wśród krzewów KIC KIC KIC
Tutaj miło spędzisz czas, powietrze świeże jest, natura obok nas
W lesie czujesz zapach drzew, bo w lesie odpoczniesz od zgiełku wielkich miast
Las, las, a w lesie tym, drzewa szumią SZU SZU SZU
Las, las, a w lesie tym, pisklęta w gniazdach PI PI PI
Las, las, a w lesie jeż po liściach idzie SZUR SZUR SZUR
Las, las, a w lesie Ty, zbierasz jagody MNIAM MNIAM MNIAM
Tutaj miło spędzisz czas, powietrze świeże jest, natura obok nas
W lesie czujesz zapach drzew, bo w lesie odpoczniesz od zgiełku wielkich miast

Jeden komentarz do “Wyprawa do lasu

Możliwość komentowania została wyłączona.