Gdy Twoje dziecko jest nieśmiałe

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku

Odwiedza Was dawno nie widziana ciocia. Oczywiście bardzo chcecie, aby Wasz przedszkolak zaprezentował wszystko co potrafi. Tak pięknie śpiewa, gdy jesteście sami w domu. Pięknie recytuje wiersze, ale tylko w zaciszu domu. A gdy odwiedzają Was goście, po prostu się chowa.

Czy to oznacza, że Wasze dziecko jest niegrzeczne? Oczywiście, że nie. Takie zachowanie bardzo często oznacza, że Wasze dziecko jest nieśmiałe.

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Niestety na samą nieśmiałość, nie mamy wpływu. Jest ona uwarunkowana genetycznie. Jedne dzieci uwielbiają występować, uwielbiają być podziwiane, są odważne. Inne nie lubią być w centrum uwagi. Nie lubią publicznych występów, nie potrafią łatwo nawiązywać kontaktów, generalnie unikają towarzystwa. Możemy jednak dziecku nieśmiałemu pomóc. Nauczyć go radzić sobie z nieśmiałością. A jak?

  • występy w domu: zachęcajmy dziecko do częstych występów w domu, dla domowników. Dziecko powoli będzie przezwyciężało stres. Zwiększajmy grono „widzów” tych występów. Na początku niech to będzie jeszcze Babcia i Dziadek, a może kolejna ciocia? Sami będziecie widzieli na ile Wasze dziecko jest gotowe
  • Pochwały – wielokrotnie już pisaliśmy na naszym blogu jak ważne jest chwalenie dziecka. Nie krytykujmy dziecka, że  nie odważyło się na publiczne wystąpienie np. w przedszkolu, ale pochwalmy za to, że ładnie pozdrowiło sąsiada;
  • Nie wolno wyśmiewać – nie możemy wyśmiewać dziecka. Z pewnością stara się i walczy samo ze sobą, aby przezwyciężyć swoją nieśmiałość. Nie mówmy dziecku, że jest nieśmiałe. Nie pytajmy dlaczego jest takie nieśmiałe. Dziecko tego nie wie.
  • Towarzystwo – zadbajmy o to, aby nasz przedszkolak miał dużo znajomych.  W przedszkolu ma swoich kolegów i koleżanki, postarajmy się, aby utrzymywać te kontakty również w godzinach popołudniowych.
  • Naucz – dziecko czasami nie wie jak się zachować w jakiejś sytuacji. Nie wie jak zapoznać się z nowym kolegą czy koleżanką. Pokaż jak to zrobić. Okres wakacji jest okresem, kiedy nawiązujemy nowe znajomości. Pokaż dziecku jak należy się przedstawić, jak rozpocząć wspólną zabawę. Bądź przewodnikiem swojego dziecka.
  • Rozwijaj w dziecku ekspresję kulturalną – zabieraj go do kina, teatru, na koncerty. Wybierzcie się wspólnie na wystawę. Miejsca gdzie jest dużo ludzi pomaga „oswoić” nieśmiałość.

Warto czytać dziecku

O tym, że warto dziecku czytać również pisaliśmy już wielokrotnie. Jednak dla dziecka nieśmiałego warto wyszukiwać takie lektury, które poruszają właśnie temat nieśmiałości. Na rynku jest wiele takich pozycji, jedną z nich może być bajka terapeutyczna „Bajka o szarym słowiku” 

Dzieci nieśmiałe bardzo często są nie mają pewności siebie. Naszym zachowaniem musimy pokazać dziecku, że jest dla Nas bardzo ważne, że to co robi jest wartościowe. Że doceniacie jego starania. Że podziwiacie. Twoje dziecko pięknie śpiewa – powiedz mu to. Twój przedszkolak przyniósł z przedszkola laurkę – zachwyć się nią. To głównie od Rodzica zależy to, jak bardzo dziecko będzie wierzyło we własne umiejętności i siły. Chwalmy nasze dzieci, słuchajmy co dziecko mówi, doceniajmy.