Jak rozwijać talent dziecka

Organizacja pracy przedszkolaka

KZ pewnością każdy marzy  tym, aby jego dziecko rozwijało swoje pasje i osiągnęło w życiu jak najwięcej. Staramy się je zainteresować różnymi rzeczami, nauczyć ciągle czegoś nowego, odkrywać jego talenty. Okazuje się jednak, że nie na wszystko starcza czasu.  Jesteśmy w ciągłym biegu i my i nasze dzieci. A przecież musi być w tym wszystkim czas również na wypoczynek, na zabawę. Jak to pogodzić? Organizacja pracy przedszkolaka – to bardzo ważna rzecz.

Po pierwsze musimy oczywiście odkryć talent naszego dziecka. Jak to zrobić pisaliśmy już na naszym blogu w artykule Odkryj talenty Twojego przedszkolaka.

Kiedy odkryjemy talent naszego przedszkolaka, musimy go wspierać w rozwoju. A najtrudniejszym chyba zadaniem, jest organizacja czasu, aby pogodzić rozwijanie talentu, z nauka i oczywiście wypoczynkiem. A z wiekiem obowiązków będzie coraz więcej. Wato więc już teraz nauczyć utalentowanego przedszkolaka organizacji i samodyscypliny.

Organizacja pracy przedszkolaka

Brzmi poważnie, ale zgodnie z powiedzeniem „czym fasolka za młodu nasiąknie” tego czego nauczymy naszego maluszka teraz, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nasz przedszkolak musi nauczyć się:

  • systematyczności
  • przestrzegać ustalonych reguł
  • dbać o porządek wokół siebie
  • nauczyć się priorytetyzować sprawy – musi wiedzieć co powinien robić najpierw, a co może zostawić na później
  • nauczyć się dobrze planować zadania.

Oczywiście na początku to my musimy zaplanować mu te zadania, ale powinniśmy robić to razem z naszym przedszkolakiem, aby również sam nauczył się to robić w przyszłości.

Układanie grafików i harmonogramów

Takie planowanie i organizowanie swoich działań sprawia, że świat dziecka jest bardziej uporządkowany., Jeżeli wszystko ładnie rozpiszemy, może okazać się że zostaje nam bardzo dużo wolnego czasu. Stworzenie takiego planu działań nie jest tak trudny jakby mogło się na początku wydawać.

Bierzemy kartkę, długopis i do dzieła.

plan przedszkolaka

 

Najpierw musimy wpisać w nasz plan te zadania, które są najważniejsze i odbywają się regularnie. Jeżeli stale mamy basen w środę o 17:00 to wpisujemy to w nasz plan. Język angielski – wtorek 15:00 – wpisujemy. Gra na skrzypcach …. wpisujemy nie tylko zajęcia, ale również okres ćwiczeń. Jeżeli nasze dziecko uczy się grać na pianinie, to rozpiszmy również w naszym planie czas kiedy powinno ćwiczyć. Warto ustalić taką codzienną rutynę, aby dziecko nauczyło sie samo organizować sobie czas w przyszłości. Wie o której jest obiad, w o której jest czas oglądania bajki,  kiedy czas na kąpiel i lekturę przed zaśnięciem. Wie w jakich godzinach jest w przedszkolu i w jakie dni tygodnia ma zajęcia dodatkowe.

iedy jest czas na zabawę i kiedy musimy posprzątać po zabawie.

Utrzymanie porządku w pokoju, na biurku to bardzo wazna umiejętność, której powinniśmy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Dziecko potrafi się ładnie bawić, potrafi również pięknie po sobie posprzątać. Młodszym dzieciom trzeba w tym oczywiście pomóc, ale dobrze zorganizowany pokój, odpowiednie przegrody, pudelka, pojemniki ułatwiają utrzymanie porządku i pozwalają na szybkie posprzątanie wszystkiego. Ta umiejętność jest bardzo ważna w zarządzaniu swoim czasem.

W takim planie zajęć warto wpisać podział Rodziców. We wtorek Tata zawozi Jasia na basen, a w środę Mama jedzie z Zosią na gimnastykę artystyczną. Dzięki temu każdy znajdzie czas wolny również dla siebie.

No a niedziela, oczywiście jest dla wszystkich – na wspólne spędzanie czasu z całą Rodzinką.