Czytanie książek

Odpowiednie bajki dla przedszkolaka

O to, że czytanie dzieciom jest bardzo ważna, wie każdy. Jakie są korzyści z tego , że czytamy naszym dzieciom ksiązki, pisaliśmy już wielokrotnie. Ale jakie lektury będą najlepsze? Jakie są odpowiednie bajki dla przedszkolaka?

Kiedy nasze dziecko przychodzi na świat, jesteśmy przeszczęśliwi i myślimy, że ten okres niemowlęcy będzie trwał zawsze. Ale mija on tak niepostrzeżenie. I nagle, nie wiadomo kiedy nasz niemowlak zamienia się w ciekawskiego dwulatka, trzylatka, pięciolatka…… 18-latka. Oj już rozpędziłam się bardzo 😉 Faktem jednak jest, ze czas biegnie nieubłaganie i nie możemy tracić nawet minutki. Nasz przedszkolak rozwija się bardzo szybko, a własnie ten okres przedszkolny jest bardzo ważny. Dziecko chłonie wiedze jak gąbka. Bardzo wazne jest więc, abyśmy mu dostarczali dużo wiedzy. Codzienne czytanie przed zaśnięciem powinno być jak rytuał. Dziecko, któremu codziennie będziemy czytać, będzie od tego czytania po prostu uzależnione.

ksiazki

A jakie sa korzyści z tego, że czytamy dzieciom?

 • pobudzamy wyobraźnie naszego dziecka
 • pomagamy w rozwoju mowy
 • uczymy dziecko jak poprawnie budować zdania
 • uczymy nasze dziecko kreatywności
 • uczymy dziecko cierpliwości
 • ćwiczymy pamięć i koncentrację
 • rozwijamy myślenie przyczynowo-skutkowe
 • a czas spędzony z naszym przedszkolakiem tworzy niesamowitą więź

A tych korzyści mogłabym wymieniać jeszcze bardzo długo i bardzo dużo. Jedno jest pewne – Przedszkolakowi trzeba czytać!!! Tylko co?

Jakie lektury sa dobre dla przedszkolaka?

Oczywiście wszystko zależy od wieku, w jakim jest nasze dziecko.

Dwulatek będzie mógł skupić się na krótkich i bardzo ciekawych historyjkach. Warto sięgnąć tutaj po książeczki, które sa bogato ilustrowane, aby dziecko podczas czytania mogło pooglądać książeczkę. Bardzo ciekawą propozycją książeczek dla dwulatka jest seria Kicia Kocia oraz „Peppa”.

 • „Pepe idzie do fryzjera”
 • „Pepe jeździ na rowerze”
 • „Pepe leci samolotem”
 • „Pepe idzie do kina”
 • „Pepe idzie do dentysty”

Książki o Miffy to również seria książek, które dwulatek pokocha.

Dla trzylatka – sięgnijmy po klasykę – Jan Brzechwa Kaczka Dziwaczka, Tańcowała Igła z Nitką,  Leń i wiele, wiele innych. Te rymowanki z pewnością przypadną do gustu naszemu maluszkowi. Możliwe, że spodoba mu się tylko jedna bajeczka i będzie chciał do niej wracać. I pomimo, że nam będzie wydawało się to nudne – wracajmy cierpliwie do czytania tej właśnie bajeczki.

A co polecić naszemu czterolatkowi? Opowiadania dla chichotania to pozycja, która spodoba się wszystkim i dzieciom i rodzicom. „Co zrobi Frania” to również seria, którą warto polecić.

Pięcio i sześciolatek to już wytrawny czytacz i tutaj musimy sięgnąć po coś naprawdę dobrego. Warto wybierać lekturę zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Jeżeli Twoje dziecko jest miłośnikiem przygód i podróży może Tajemnice głębin oceanu, czyli prawdziwa podmorska wyprawa z latarką w ręku, dla odważnych nurków. Z pewnością zaciekawią ich również przygody „Paddingtona”. Seria książek „Ignacy i Mela na tropie złodzieja” to kolejna propozycja dla Twojego 5-6 latka.

A dla młodych poznawaczy świata idealna lektura to ” W deszczu. Czyli co się dzieje kiedy pada. ”

Oczywiście tych tytułów idealnych książek możemy wymienić bardzo dużo. Wybierzcie się razem z przedszkolakiem do księgarni – może sam wskaże co najbardziej chciałby z Wami przeczytać? A może wspólna wyprawa do Biblioteki?

Pamiętajcie – warto czytać dzieciom!!!

 

Jeden komentarz do “Odpowiednie bajki dla przedszkolaka

Możliwość komentowania została wyłączona.