Jesienne zmęczenie u dzieci

Jesienne zmęczenie u dzieci

Dzień staje się coraz krótszy, coraz szybciej robi się ciemno, słońca jest coraz mniej. Taki właśnie jest listopad. Troszkę smutny, troszkę melancholijny, troszkę depresyjny.  Wszyscy troszkę zwalniają tempa i w sumie spokojnie moglibyśmy się położyć i przespać ten okres w jakiejś norze. Czy dzieci mają podobnie? Jak wygląda jesienne zmęczenie u dzieci?

Dzieci bardzo podobnie jak dorośli odczuwają jesienne zmęczenie. Wprawdzie wydaje nam się, że dzieci są ciągle wesołe, potrafią szaleć całymi dniami, to jednak czasami i naszego malucha dopada spadek energii. I nie zawsze nasze dziecko wtedy postanowi usiąść. Będzie biegało dalej, ale będzie coraz bardziej rozdrażnione i najzwyczajniej w świecie niegrzeczne. Taki spadek energii, rozdrażnienie, czasami ospałość to objawy właśnie jesiennej chandry. I nie jest to wcale dziwne. Zmiany ciśnienia, wiatr za oknem , padający deszcz sprawiają, że organizm dziecka również odczuwa tego skutki.

Jak możemy pomóc?

Aby zachować tą letnią energię, nadal powinniśmy organizować dzieciom aktywny wypoczynek. Spacery, ćwiczenia, zabawy ruchowe – to jest to co pozwoli nam i naszym dzieciom zwalczyć tą jesienną chandrę.

Bardzo ważna jest również dieta. Jaka powinna być? Najlepiej KOLOROWA. Różnorodna i dobrze skomponowana. Jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis przedszkolaka pisaliśmy w artykule JADŁOSPIS PRZEDSZKOLAKA

Szczególnie teraz w okresie jesiennym musimy pamiętać o dużej ilości warzyw i owoców. Starajmy się używać w potrawach przygotowywanych dla dzieci, jak najmniej cukru i soli.

Coraz mniejsza ilość słońca powoduje czasami niedobory witaminy D. Warto skonsultować to z lekarzem, przeprowadzić badania laboratoryjne i ewentualne uzupełnienie niedoborów tej witaminy.

Jednak nic nie zastąpi prawdziwych promieni słonecznych. Dlatego gdy tylko jest ku temu okazja, należy jak najwięcej przebywać z dzieckiem na świeżym powietrzy.

W naszym przedszkolu Sowia 5 regularne spacerki są obowiązkowe. Nawet jesienią. Ciepłe ubranie, czapka na głowę i nawet chłodniejsze dni nie sa nam straszne. A jeżeli podczas takiego spaceru dziecko przemoczy nogi? O tym już w następnym artykule.