Nasz przedszkolak jest bardzo aktywny fizycznie. Prawidłowo skomponowana dieta to podstawa, aby rozwój naszego dziecka przebiegał bezproblemowo. Czy ułożenie jadłospisu przedszkolaka jest trudne? Wbrew pozorom nie, jeżeli tylko będziemy pamiętali o kilku zasadach. Jak więc ułożyć taki Jadłospis przedszkolaka ?
Jadłospis przedszkolaka
Posiłki dla naszego przedszkolaka powinny być i zdrowe i smaczne. Przedszkolaki mają całą masę energii. Biegają, skaczą … wydaje się że bez żadnej przerwy. I to oczywiście bardzo dobrze. Przy takim ruchu, dzieci dość szybko głodnieją, a swój głód „zabijają” słodkościami. Dlatego też, pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to schować cukierki, czekoladki i inne słodkości z pola widzenia dziecka. Już ten ruch dość często powoduje, że nagle niejadek zaczyna ładnie jeść. O tym czy dziecko powinno jeść słodycze pisaliśmy już w artykule na tym blogu.
Posiłki jakie przygotowujecie swoim przedszkolakom nie powinny być bardzo duże. Porcje powinny być mniejsze, aby nasze dziecko nie było przekarmiane. Mniejsze posiłki, ale podawana 5 razy dziennie to najlepsza zasada.
Nie powinniśmy karać swojego dziecka za to, że spożywa posiłek zbyt wolno, lub nie chce jeść. Powinniśmy się zastanowić, jak zachęcić dziecko do jedzenia. Ładnie przystrojony stół, ładnie przyrządzone potrawy, w wesoły sposób – to wszystko zachęci dziecko do jedzenia.
Posiłki nie mogą być również monotonne. Nie zawsze jest to łatwe, bo czasami nie mamy pomysłu na smakowite i zdrowe obiadki, ale można skorzystać z gotowych jadłospisów, które mają skomponowane posiłki w sposób zdrowy i prawidłowy. Przykładowe jadłospisy na cały rok znajdziemy TUTAJ. Może skorzystacie z tego jadłospisu podczas planowania posiłków dla całej rodziny?
Przy komponowaniu posiłków musimy pamiętać o najważniejszych elementach:
Białko – jest najważniejszym i podstawowym składnikiem budulcowym mięśni, kości, skóry i tkanek. Źródłem białka są mleko, mięso, ryby. Roślinnym źródłem białka są suche nasiona roślin strączkowych.
Tłuszcze – są odpowiedzialne za odporność organizmu, produkcję i prawidłowe funkcjonowanie hormonów, ułatwiają wchłanianie witamin A, D, E i K. Źródłem tłuszczy jest masło, oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy oraz nasiona.
Węglowodany – dostarczają energii potrzebnej dziecku do życia i rozwoju. Źródłem węglowodanów są produkty zbożowe: pieczywo, płatki owsiane i pszenne, makaron oraz owoce.
Witaminy – są niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu, zapobiegają wadom wzroku, krzywicy, uodparniają organizm przed różnymi infekcjami.
Składniki mineralne – są materiałem budulcowym kości, tkanek, mięśni. Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pracy serca oraz regulują gospodarkę wodną organizmu. Składniki mineralne znajdują się w owocach, warzywach, produktach zbożowych, w podrobach i mleku.
Błonnik – jest to składnik niezbędny do prawidłowego trawienia pokarmu. Zapewnia prawidłową przemianę materii. Źródłem błonnika są owoce, szczególnie suszone takie jak morele i śliwki, warzywa oraz pieczywo pełnoziarniste.
Woda – jest niezbędna do życia i odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Może być podawana w formie czystej wody lub różnych herbat owocowych, soków warzywnych lub owocowych.
Układając jadłospis musimy wykorzystać wszystkie składniki odżywcze w taki sposób, aby dostarczały na dobę ok 1400 kcal.