To pytanie Rodzice zadają bardzo często.
Od kiedy dziecko powinni mieć swój osobny pokój?
Kiedy powinno mieć swoje własne miejsce do „pracy”, swój własny „kawałek podłogi”. Zdania w tym temacie są bardzo podzielone. Są zwolennicy szybkiego wyprowadzenia dziecka z pokoju rodziców, są również tacy, którzy uważają że im dłużej będziemy wspólnie z dzieckiem tym lepiej. Co więc powinni zrobić Rodzice?
Przeniesienie dziecka, do jego własnego pokoju to z pewnością trudna decyzja. Specjaliści twierdzą, że dziecko powinno otrzymać swój własny pokój między 18 a 30 miesiącem życia. I tak jak napisałam na wstępie sa osoby, które uważają, że najlepiej to zrobić od razu. Jeżeli dziecko od samego początku życia będzie miało swój pokój, w którym będzie spało, wtedy nie będzie trudności z jego przenoszeniem. Czy jednak to bezpieczne? Ze względu na bezpieczeństwo bardzo często ustawiamy łóżeczko naszego dziecka w naszych sypialniach. I to w 100 % zrozumiałe. Chcemy aby nasze dziecko czuło się bezpiecznie, aby czuło więź z Rodzicami. Kiedy jednak dziecko staje się samodzielne, warto zacząć urządzać jego pokoik. Możecie to zrobić oczywiście wspólnie z dzieckiem. Pozwólcie mu narysować swój wymarzony pokoik, podpowiadajcie co jeszcze tam powinno się znaleźć.
Co powinno znaleźć się w pokoju przedszkolaka?
Pokój przedszkolaka powinien być jasny, zastanówmy się który pokój w naszym mieszkaniu taki jest i tam urządźmy pokój naszego maluszka. Wybierając meble do pokoju przedszkolaka szukajmy takich, które będą „rosły” razem z dzieckiem. Na rynku jest bardzo dużo propozycji mebli, które spełniają ten warunek. Dzięki temu posłużą one naszej pociesze przez dłuższy okres czasu.
Warto zadbać o przestrzeń wspierającą samodzielność naszego przedszkolaka. Dziecko musi mieć łatwy dostęp do swoich rzeczy. Szafki, lub pojemniki z zabawkami musza być takie, aby nasz maluch mógł swobodnie z nich korzystać. Musi mieć możliwość łatwego wyjmowania i odkładania i utrzymywania porządku. Wszystkie kredki, zeszyty, plasteliny.. powinny być w zasięgu rączek dziecka. Dzięki temu będziemy mogli wspierać naturalny rozwój naszego dziecka, będziemy wspierać jego samodzielność. Warto więc pomyśleć również o tym, aby część ubranek również znalazła się na niższych półkach, aby nasz przedszkolak mógł no powiedzmy prawie sam dobrać strój na kolejny dzień.
Urządzając pokój przedszkolaka pamiętajmy o tym, aby był on jak najbardziej funkcjonalny. Podzielmy go na strefy:
- do zabawy
- do wypoczynku
- do „pracy”
Warto wygospodarować dużo miejsca na podłodze, to przecież idealne miejsce do zabawy. Miękki dywanik z pewnością spisze się tutaj idealnie.
Nie wstawiajmy do pokoju dziecka zbyt dużo mebli. Dwie komody, szafa, biureczko i łóżko – to w zupełności wystarczy. Dziecko musi mieć dużo przestrzeni do zabawy. To jego twierdza, musi się w tym pokoju czuć dobrze i bezpiecznie. Dziecko musi lubić swój pokój i chętnie w nim przebywać. Te przenosiny nie mogą jednak być na siłę. Róbcie to powoli, bez stresu. I najważniejsze – wszyscy musicie być na to gotowi. Nie ma co słuchać podpowiadaczy, że dziecko już powinno być samo w pokoju, że powinno już spać samo. Ważne, że ma swój pokój, że lubi się w nim bawić. Ale czy będzie chętnie w nim zasypiał? Po pewnym czasie z pewnością tak? Ale odpowiedniego momentu kiedy to ma się wydarzyć po prostu nie ma. Sami wiecie najlepiej kiedy będzie ten dobry czas. I pamiętajcie –