nie zostawiamy dziecka w samochodzie

Nie zostawiamy dziecka w samochodzie

Rozpoczęły się wakacje. Pogoda coraz ładniejsza. Ciepło na dworze jest bardzo przyjemne, ale niesie również dużo zagrożeń. Szczególnie dla naszych dzieci. O tym jak chronić nasze dziecko przed słońcem pisaliśmy w artykule: Ochrona przeciwsłoneczna przedszkolaka.  Dzisiaj jednak chcemy uczulić Państwa na poważny problem pozostawiania dziecka samego w rozgrzanym samochodzie. I chociaż każdy mówimy, ale my nie zostawiamy dziecka w samochodzie, to jednak takie przypadki się zdarzają. Dlaczego to takie niebezpieczne?

Nie zostawiamy dziecka w samochodzie! 

Dlaczego to takie ważne? Badania wykazują iż przy temperaturze 18-20 stopni Celsjusza na dworze, nasz samochód który stoi w słońcu może nagrzać się do temperatury, która może się okazać być śmiertelną dla naszego dziecka. Temperatura w środku może osiągnąć wtedy nawet 45 stopni. Nasze dziecko może tego nie przeżyć. Niby oczywiste, a jednak o tym zapominamy. Podczas rozmowy z rodzicami, którzy zostawili swoje dziecko w samochodzie słyszymy:

  • to tylko na chwilkę
  • moje dziecko spokojnie śpi , a ja tylko na chwilkę do sklepu chciałam wyskoczyć
  • moje dziecko śpi, a ja w urzędzie musiałam załatwić bardzo ważną sprawę
  • nie jest przecież tak gorąco

Niebezpieczna już jest trauma, którą dziecko przeżyje, jeżeli się obudzi, a przy nim nie będzie nikogo bliskiego. Strach, że jest samo w zupełnie obcym miejscu już jest niebezpieczne. A wysoka temperatura w samochodzie może okazać się ZABÓJCZA!!

Nie --zostawiaj-dziecka-w-samochodzie

Wystarczy 15 minut w nagrzanym samochodzie, aby nasze dziecko zaczęło się pocić, płakać i coraz trudniej mu oddychać. Dochodzi do uszkodzenia nerek i mózgu. Organy wewnętrzne naszego dziecka przestają działać. Tylko 15 minut. Temperatura dziecka wzrasta 2 do 5 raza szybciej niż u człowieka dorosłego. Pamiętajmy o tym i

#NieZostawiamyDzieckaWsamochodzie

Jeżeli widzimy zamknięte dziecko w samochodzie, nie powinniśmy przechodzić obok tego obojętnie. Dzięki naszej szybkiej reakcji, życie dziecka może zostać uratowane,. Czasami Rodzice zostawiają dziecko w samochodzie przez roztargnienie.

Gdy widzisz dziecko w samochodzie, kiedy temperatura na dworze przekracza 18 stopni, rozejrzyj się czy widać gdzieś w pobliżu opiekuna dziecka. Jeżeli nie widzisz w pobliżu nikogo dorosłego, zajrzyj do samochodu i zobacz jaki jest stan dziecka. Jeżeli jest spocone, płacze, ma problemy z oddychaniem- nie czekaj! Wybij szybę w samochodzie i uwolnij dziecko. Przenieś je jak najszybciej do cienia.

Podstawa prawna, pozwalająca na wybicie szyby podczas ratowania życia:

Art. 26. § 1. KK Nie popełnia przestępstwa kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

§ 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Pamiętajmy również o tym, że nie tylko pozostawienie dziecka w aucie jest niebezpieczne. Również długotrwała jazda w gorącym samochodzie, bez klimatyzacji lub przewietrzenia może okazać się bardzo niebezpieczne.

Dlatego cieszmy się ciepłem, cieszmy się wakacjami, ale bądźmy rozważni.