Dziecko boi sie ciemności

Dlaczego dziecko boi się ciemności?

Dzieci miewają różne lęki. Niektóre rozumiemy, a niektóre są dla nas, dorosłych, zupełnie absurdalne. Większość dorosłych nie ma przecież problemów z ciemnymi pomieszczeniami.  A może tylko boi się do tego przyznać 😉 Jednak dla dzieci lęk przed ciemnością, to jeden z najczęściej występujących lęków.  Dlaczego dziecko boi się ciemności?

Lęk przed ciemnością zaczyna się ok 3 roku życia. Dziecko poznaje coraz więcej, potrafi wyobrazić sobie coraz więcej. Ogląda bajki, filmy, których bohaterowie nie zawsze sa pozytywni. Kiedy gaśnie światło, te wszystkie obrazy pojawiają się w główce dziecka, wyobraźnia robi swoje. Chyba nie muszę Wam tłumaczyć jak działa wyobraźnia. Każdy z nas tego doświadczył w swoim życiu. A strach … no cóż zawsze ma wielkie oczy.

Lęk przed ciemnością powinien samoistnie zaniknąć w wieku około 6 lat. Do tego czasu musimy pomóc dziecku w zwalczeniu uczucia leku.

Co możemy zrobić, aby pomóc dziecku zwalczyć lęk przed ciemnością?

Pomimo, że dla oczu naszego dziecka (jak również i dla nas)  najzdrowszy jest sen w ciemności   to kiedy wystąpi ten problem, powinniśmy pozwolić naszemu dziecku na zasypianie przy delikatnym oświetleniu. Kiedy dziecko już zaśnie spokojnym snem, możemy to oświetlenie wyłączyć.

Bardzo ważna jest rozmowa. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Zapytaj czego się boi, wysłuchaj problemu. Spróbujcie wspólnie dojść do tego, dlaczego ciemność wywołuje strach.  Pozwól dziecku opowiedzieć o swoim strachu. Dziecko musi wiedzieć, że może na Ciebie liczyć. Że nie musi mieć przez Tobą tajemnic. Że zawsze zrozumiesz i pomożesz.

Przed zaśnięciem czytaj dziecku miłe, radosne bajki. Bez czarownic i potworów. Smoki może lepiej tez unikać. Przed zaśnięciem Twoje dziecko musi się wyciszyć, uspokoić, musi się czuć bezpiecznie.

Dobrym pomysłem jest również latarka pod poduszką. Już sama świadomość, że latarka jest w zasięgu ręki, uspokoi Twojego maluszka i spowoduje, że będzie spał spokojnie.

Odpowiednia kolacja jest również bardzo ważna,. Dziecko nie może kłaść się głodne, jednak kolacja nie może być ciężko strawna. Żołądek, który musi trawić pokarm, zamiast odpoczywać, skutecznie moze zepsuć spokojny sen. Smaczna lekkostrawna kolacyjka, z pewnością pozwoli Twojemu dziecko smacznie zasnąć, bez lęków i obaw.

Zabawa wieczorna również nie powinna być już szaleńcza. Powinna uspokoić i zrelaksować Twojego maluszka. O relaksacyjnych zabawach pisaliśmy już na naszym blogu w artykule: Zabawy, które zrelaksują nasze dziecko. 

Rodzicu Pamiętaj! Jeżeli Twoje dziecko boi się ciemności:

  1. nigdy nie wyśmiewaj swojego dziecka z tego powodu;
  2. nigdy nie opowiadaj tego innym osobom, tym bardziej jeżeli chcesz z tego zrobić zabawną historię;
  3. nie mów dziecku : „taki duży i się boi” – Ty też jesteś duży Rodzicu a jednak uczucie strachu nie jest Ci obce;
  4. nie opowiadaj swojemu dziecku przed zaśnięciem historii, które mogą rozbudzić wyobraźnie i spowodować jeszcze większy strach.

Najważniejsze, abyś drogi Rodzicu nie bagatelizował strachów swojego dziecka.  Oswajajcie je wspólnie, a z pewnością miną szybciej.