Jak wspierać rozwój matematyczny u dzieci przedszkolnych

Kiedy przedszkolaka uczyć liczyć?

No i nie wiadomo kiedy zrobił się półmetek wakacji. Jeszcze tylko jeden miesiąc pozostał do rozpoczęcia roku szkolnego. Dla niektórych przedszkolaków, którzy zakończyli już swoją przygodę z przedszkolem, rozpocznie się okres nauki. Przygotowanie do tego okresu jest różne u różnych dzieci. Wiesza też jest różna. Dość często spotykamy się z pytaniami co powinien umieć przedszkolak? Czy powinien już umieć liczyć? Kiedy przedszkolaka uczyć liczyć?

Czy warto jednak zadawać takie pytanie? Mózg dziecka w wieku przedszkolnym jest jak gąbka. Chłonie podawaną wiedzę bardzo szybko. Więc im wcześniej rozpoczniemy naukę – tym lepiej. Jak jednak uczyć przedszkolaka liczyć, aby było to zajęcie przyjemne?

Oczywiście najlepszą metodą nauki, jest zabawa.

Pierwsza zabawa dla dzieci najmłodszych – zabawa paluszkami. Uderzamy o stół jednym paluszkiem np. kciukiem śpiewając:

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami jak pierwszy nie może to drugi pomoże..”

Teraz po naszym stole pukamy już dwoma palcami: kciukiem i palcem wskazującym:

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami, jak drugi nie może to trzeci pomoże…”

Piosenka trwa tak długo, aż pomoże nam 10 paluszek. 🙂 Dzieci wprost uwielbiają zabawę swoimi rączkami i paluszkami. Ta z pewnością przypadnie im do gustu. Zachęcajmy naszego malucha, aby naśladował nasze ruchy.

Dzieci zresztą same wykorzystując swoje paluszki do nauki liczenia – odliczając np ile mają latek. Bo na paluszkach liczy się najlepiej.

Do nauki liczenia możemy wykorzystać gry planszowe. Kroki na naszej planszy, to ilość wyrzuconych oczek na kostce. W przypadku mniejszych dzieci warto wykorzystać do tego celu dużą kostkę do gry, z wyraźnymi oczkami na każdej ściance.

Kości do gry

Najpierw liczymy oczka sami i przesuwamy pionki po planszy, w zależności od tego ile oczek wypadnie. Dziecko bardzo chętnie będzie chciało rzucać kostką i przesuwać swój pionek. Staramy się pomagać coraz mniej. Każde wyrzucone oczka liczymy głośno, wyraźnie razem z dzieckiem. Przesuwają pionek – również głośno odliczamy, powtarzając ilość wyrzuconych oczek.

Dobrym sposobem nauki leczenia jest zapoznanie dziecka z zegarem i z odczytywaniem czasu. Oczywiście na początek są to pełne godziny, z czasem do naszej edukacji dodajemy również minuty. Ważne aby do naszej nauki wykorzystywać zegar z dużymi i wyraźnymi cyframi.

Same cyfry, wydrukowane na kartonikach warto rozwiesić również naszemu przedszkolakowi w jego pokoju dziecięcym.

Wspólne zakupy to również świetny czas na naukę liczenia – 5 jabłuszek, 3 pomidorki i 1 sałata – zakupy gotowe 😉

Sposobów na naukę liczenia jest bardzo dużo, a w związku z tym że trwają wakacje.. może warto policzyć morskie fale dobijające do brzegu?

Co daje umiejętność liczenia?

Matematyka to nauka, która zmusza do myślenia abstrakcyjnego, do wnioskowania i budowania logicznego ciągu przyczynowo-skutkowego. Warto więc pogłębiać umiejętności matematyczne naszego przedszkolaka.