Dogoterapia

Dogoterapia

Dogoterapia to terapia z udziałem psa. Dogoterapia wzmacnia efektywność rehabilitacji, której głównym motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies. Pies prowadzony jest przez wykwalifikowanego terapeutę.

W USA terapię z udziałem zwierząt, tzw. petterapię, zapoczątkowano w latach siedemdziesiątych. Twórcą nazwy i propagatorem metody był psycholog dziecięcy Boris Levision.

Terapia z udziałem psa jest stosowana w Polsce od 1987, w 2004 powołano Polski Związek Dogoterapii, a od 2007 w dniu 15 czerwca obchodzony jest

Ogólnopolski Dzień Dogoterapi.

Na czym polega dogoterapia?

Zgodnie z założeniami Delta Society Dogoterapię dzieli się na trzy główne działy.

Pierwszy to AAA – Animal Assisted Activities

czyli spotkania z psem (SP) polegające na stworzeniu pozytywnej relacji pomiędzy uczestnikami spotkań a psem. Podczas zajęć ważne jest, aby dostarczyć jak najwięcej emocji i przyjemności w obcowaniu z psem.

Drugi dział  to AAE – Animal Assisted Education

czyli edukacja z psem (EP). Takie zajęcia najczęściej odbywają się w przedszkolach i szkołach.Zajęcia z psem mają zmotywować do szybszej i efektywniejszej nauki. Uczestnicy chętniej się uczą i przyswajają przekazywane informacje.

Trzeci dział  dogoterapii to AAT – Animal Assisted Therapy

terapia z psem (TP) polegająca na wspieraniu rehabilitacji. Ten rodzaj terapii ukierunkowany  jest na konkretny cel w porozumieniu ze specjalistami. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika zajęć, jego możliwościami i umiejętnościami.

A jak wyglądają zajęcia z dogoterapii z Panem Darkiem w naszym Przedszkolu, możecie zobaczyć sami: