Kamishibai

KAMISHIBAI

Nowe zajęcia w naszym przedszkolu to KAMISZIBAI. Co dzieje się na takich zajęciach?

KAMISHIBAI (jap. 紙芝居) to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „kamishibai” oznacza sztukę teatralną przedstawianą na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka).

Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai (jap. 舞台 – scena). Parawan składa się z ramki z miejscem do umieszczania planszy oraz z dwóch ruchomych okiennic. Po ich otwarciu spektakl się zaczyna. Karty przekładane są wraz z przebiegiem opowieści, a dzięki sporym rozmiarom drewnianego ekranu widownia przedstawienia Kamishibai może być na prawdę duża!

Parawan składa się z ramki z miejscem do umieszczania planszy oraz z dwóch ruchomych okiennic. Po ich otwarciu spektakl się zaczyna. Karty przekładane są wraz z przebiegiem opowieści, a dzięki sporym rozmiarom drewnianego ekranu widownia przedstawienia Kamishibai może być na prawdę duża!

Parawan Kamishibai stanowiąc scenę przedstawień teatralnych przyciąga wzrok słuchaczy, pozwalając uczestnikom odciąć się od otaczającej rzeczywistości i skupić się na spektaklu.

Kamishibai to niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem.

Nas oczarowała w tej metodzie nieograniczona ilość możliwości w kreowaniu magicznych światów, jakie daje ilustracja. Statyczne obrazy ożywają w trakcie snucia opowieści, dopełniając warstwę literacką przedstawienia.

KAMISHIBAI

Metoda Kamishibai

umożliwia swobodną interakcję prowadzącego z widzami, angażując publiczność w przebieg fabuły przedstawienia. Spektakle charakteryzuje brak bariery jaką tworzyć może klasyczna scena wraz z towarzyszącymi jej reflektorami, mikrofonami, czy głośną oprawą muzyczną.
Podczas spotkań z Małym Teatrem odchodzimy od sytuacji, w której widz jest jedynie biernym obserwatorem. Zachęcamy dzieci i dorosłych do współtworzenia z nami nowych przedstawień. Teatr ilustracji służy nam do zabawy i nauki, do której serdecznie zapraszamy!

Zależy nam także na tym, aby rozbudzać zainteresowanie dzieci i rodziców polskimi i zagranicznymi dziełami literackimi, zachęcać do sięgania do książek, czy wymyślania własnych opowiadań. Wspólne poznawanie historii, podsumowane rozmową, analizą opowieści – jest ogromnie wartościowe dla rozwoju dziecka oraz budowania więzi z rodzicem.

„Mój przyjaciel Kemushi”

jest pierwszą książką, jaką poznały dzieci.

KAMISHIBAI

Jest to francuzka to francuska książka opowiadająca o przemianach w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku.

Kemushi znaczy po japońsku gąsienica. Narratorem opowieści jest dziecko, które obserwuje stworzenie. Poznajemy uroczą gąsienicę mieszkającą w małym domku na drzewie. Całą zimę rośnie i dojrzewa schowana pod ciepłą kołderką, na wiosnę słyszy zapracowanych ogrodników. Jest już całkiem duża, w domku jest mniej wygodnie. Kiedy owocowe drzewa przekwitają a ”płatki spadają jak konfetti” Kemushi staje się pięknym motylem.

„Płatki opadają, a on odlatuje.”

Stworzenie, które z brzydkiej larwy przemienia się w pięknego motyla jest częstym motywem literackim, również w książkach dla dzieci. Motyw ten został przepięknie, bardzo poetycko wykorzystany, zarówno w ilustracjach jak i w delikatnym, wieloznacznym tekście Nathalie Dargent.

Ilustratorka, aby dobrze się nastroić w trakcie pracy nad książką odwiedzała blog młodej Japonki, która podpatruje owady z bliska i dzieli się spostrzeżeniami oraz zdjęciami makro.

Na koniec zajęć dzieci pokolorowały pięknie motyle. 😉

KAMISHIBAI