O tym jak ważna jest woda dla naszego organizmu, wie każdy z nas. Szczególnie dla dzieci, niedobory wody mogą być fatalne w skutkach. Nawyk uzupełniania wody powinniśmy wyrabiać w naszych dzieciach już od najmłodszych lat. Dlaczego woda jest tak ważna?Woda to najważniejszy składnik naszego organizmu. Człowiek w 70% składa się właśnie z wody. W ciągu doby tracimy jej ok. 10 szklanek.
A co się dzieje kiedy zaczyna brakować wody w organiźmie?
Odwodnienie organizmu może doprowadzić do:
- rytm serca zostaje zaburzony
- zagęszczenie krwi – duże wahania ciśnienia
- choroby nerek, wątroby, pęcherza moczowego
- nadwagi i otyłości
- zatrucia organizmu
- śmierci
Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne. Naszego dziecko mało pije, poci się, wymiotuje…musimy uważać.
Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?
Kiedy nasze dziecko woła, że chce mu się pić, już w pewnym stopniu doszło do odwodnienia jego organizmu. Objawy, które powinny wzbudzić szczególny niepokój to:
- senność bez powodu;
- nadmierne zmęczenie
- zimna, spocona skóra
- zapadnięte oczy
- brak wilgotności w miejscach naturalnie wilgotnych – jama ustna, sluzówki
- brak łez
- zmniejszona ilość oddawanego moczu
Stopnie odwodnienia
- łagodne odwodnienie charakteryzuje suchość w jamie ustnej i śluzówkach czy rozdrażnienie,
- średniego stopnia przy wyżej wspomnianych objawach pojawia się dodatkowo osłabienie i przyspieszone bicie serca. Długotrwałe, oprócz zaburzeń metabolicznych, może być odpowiedzialne za powstawanie kamieni nerkowych, zaparć, zaburzeń w układzie sercowo‑naczyniowym czy ośrodkowym układzie nerwowym.
- ciężkie odwodnienie to skrajny stan wymagający hospitalizacji. Powoduje obniżenie ciśnienia, czasem wstrząs, objawy neurologiczne, stan szybko się pogarsza. Może doprowadzić do śmierci.
Odwodnienia u dziecka nie możemy lekceważyć. Jeżeli cokolwiek budzi nasz niepokój w zachowaniu dziecka, powinniśmy się skontaktować z lekarzem.
Najważniejszym jest jednak to, aby do tego odwodnienia nie dopuścić. To, że dziecko musi uzupełniać płyny, musi pić wodę, powinniśmy mu wpajać od najmłodszych lat.
Jak zachęcić dziecko do picia wody?
- dziecko powinno zawsze mieć przy sobie małą butelkę z wodą, po to by mogło po nią sięgnąć kiedy tylko poczuje pragnienie
- nie dawajmy dzieciom innych napojów (szczególnie tych słodzonych), aby dziecko nie mogło zaspokoić pragnienia w inny sposób. Żywa woda jest najlepsza.
- kupmy dziecku ładną butelkę, którą będziemy wypełniać wodą. Może będzie to bidon sportowy, może kolorowa buteleczka z ulubionym bohaterem kreskówek. Najważniejsze, żeby dziecko nie chciało się z nią rozstawać, żeby chciało mieć ja zawsze przy sobie.
- Dodawajmy smaku do wody – plasterek cytryny, czy listek mięty zmieni smak wody i sprawi, ze będzie przepyszna.
- Pokazujmy dzieciom, że samo również uwielbiamy wodę, przykład zawsze idzie z góry.
- Tłumaczmy naszym dzieciom, dlaczego picie wody jest tak ważne.