co pyli

Kalendarz pyleń na rok 2019

Wiosna to piękna pora roku. Niestety niesie ze sobą również swędzenie oczu i katary alergiczne. Co nas uczula?  Przedstawiamy kalendarz pyleń na rok 2019 opracowany przez Ośrodek Badań alergików.

Kalendarz pyleń jest ważny, bo dzięki niemu możecie Państwo zaobserwować zachowanie waszych dzieci i sprawdzić co w danym miesiącu może powodować katar, kaszel, zaczerwienienie oczu.

kalendarz pyleń

Jak widać pierwsze pylenia mają miejsce już styczniu. Są one jednak dość niskie. Największe nasilenie przypada na okres od maja do września. W tym czasie alergie na pyłki występują u dzieci najczęściej. Niejednokrotnie jednak nie są zdiagnozowane, bo mylimy je z przeziębieniem.

Czy mój przedszkolak jest alergikiem?

Jeżeli przedszkolak chodzi ciągle z katarem, swędzą go oczka, kaszle … możliwe, że jest uczulony. Nie zawsze są to oczywiście pyłki roślin. Przedszkolak może być uczulony na składnik jedzenia, lub na nowy proszek w którym wypraliśmy właśnie jego ubranka. Może się również okazać, że dziecko uczulone jest na sierść.   O tym co uczula naszego malucha powie nam lekarz alergolog, do którego koniecznie musimy się wybrać.

Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, podczas którego dość często sami dochodzimy do tego, w jakich sytuacjach przedszkolak miał objawy alergiczne. Lekarz zleci testy alergiczne, skórne lub z krwi.

Testy te są szczególnie przydatne w diagnozowaniu uczulenia na alergeny powietrznopochodne, czyli zawieszone w powietrzu, takie jak:

  • pyłki roślin (traw, drzew i chwastów),
  • roztocza kurzu domowego,
  •  alergeny sierści zwierząt
  • grzyby pleśniowe

Testów skórnych nie przeprowadza się u dzieci poniżej 5 roku życia. U takich maluszków przeprowadza sie testy z krwi.

Lekarz po rozpoznaniu alergii ustawi odpowiednie leczenie.

O domowych sposobach walki z alergią pisaliśmy w artykule Co może uczulać dziecko na wiosnę?