Jak stres wpływa na przedszkolaka

Jak stres wpływa na dziecko?

Nie od dzisiaj wiadomo, że stres jest wyniszczający. Dla wszystkich. Tak dla dorosłych jak i dla dzieci. Czy dzieci odczuwają stres? Kiedy dzieci odczuwają stres? Jak stres wpływa na dziecko? Na te pytania będziemy się starali odpowiedzieć w tym artykule.

Co stresuje przedszkolaka?

Czy dziecko w wieku przedszkolnym może odczuwać stres? Oczywiście, ze tak. I to częściej niż domyślają się tego dorośli.

Stres (ang. stress 'naprężenie’) – jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnym), charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej.

Stres to reakcja organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które przekraczają w jakiś sposób zdolności do poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją.

Kiedy dzieci mogą odczuwać stres? Pierwszym stresującym wydarzeniem będzie rozstanie z dotychczasowym opiekunem. Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, cały czas przebywa z Mamą, która nie odstępuje je na krok. Nagłe rozstanie i pozostawienie dziecka w przedszkolu, jest dla malucha bardzo stresogenne. Również same przebywanie w przedszkolu, poznawanie nowych kolegów, podejmowanie pierwszych samodzielnych decyzji, może wywołać w przedszkolaku poczucie niepewności i stresu.

Jak stres wpływa na dziecko?

Przedszkolak ma bardzo słabo rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Dzieci zbierają dopiero doświadczenia, a stres przeżywają inaczej niż dorośli. Stres powoduje u dzieci duże zmiany w zachowaniu. Są rozdrażnione, niespokojne, bardzo często również stres powoduje u dzieci agresję.  Dziecko może również zaczynać robić to, z czego już dawno wyrosło. Ssie kciuk, płacze bez powodu, moczy się w nocy. Nierzadko stres powoduje u dziecka stany chorobowe: bóle brzucha, bóle głowy, wymioty.  Czasami następstwem stresu jest brak apetytu.

Jak pomagać dziecku w walce ze stresem?

To właśnie my, Rodzice mamy największy wpływ na to, jak nasze dziecko będzie radziło sobie ze stresem. To my możemy sprawić, aby odczuwany stres był możliwie jak najmniejszy. A jak?

  • przytulajmy swoje dziecko tak często jak to tylko możliwe;
  • mówmy swojemu dziecko jak bardzo je kochamy, jak bardzo jest dla nas ważne
  • poświęcajmy swojemu dziecko czas i uwagę
  • nie bagatelizujmy uczuć naszego dziecka. To co dla nas może wydawać się błahe i mało istotne, dla dziecka dość często jest prawdziwą traumą;
  • omawiajmy ze swoim dzieckiem wszystkie stresujące Go sytuacje. Czasami wystarczy przegadać problem, aby całkowicie znikł;
  • budujmy zaufanie i poczucie wartości naszego dziecka.

Ważne jest również to, aby pamiętać, że nasze dzieci potrafią słuchać. Musimy bardzo uważać na to co przy nich mówimy. Czym sami się martwimy. Czasami chwilowe problemy finansowe rodziców, o których mówimy przy dzieciach, potrafią bardzo zestresować małego przedszkolaka. Uważajmy. Dzieci słuchają tego co mówimy nawet wtedy kiedy się w najlepsze bawią i wydaje się, że poza zabawą nic nie istnieje.

Obserwujmy  nasze dziecko. Jeżeli jego zachowanie zaczyna nas niepokoić, a nasze działania nie przynoszą oczekiwanych skutków, warto udać  się po poradę do specjalisty.

Już wkrótce Święta. Okres, który każdy z nas powinien przeżyć bez stresu, przyjemnie w gronie rodzinnym. Nie zapominajmy o tym, że przygotowania przedświąteczne nie powinny przysłonić tego co najważniejsze – chwil spędzonych razem. Może lepiej czasami odpuścić i kupić tańsze prezenty, za to oddać swój czas swojemu dziecku?

Jeden komentarz do “Jak stres wpływa na dziecko?

Możliwość komentowania została wyłączona.