Pisanie to jedna z podstawowych, a jednak bardzo ważnych umiejętności nabywanych przez człowieka. Nie jest to umiejętność łatwa. Wiąże się z sprawnością tułowia i obręczy kończyny górnej o czym możemy przeczytać w artykule: Wspomaganie kształtowania techniki pisania przez ćwiczenia grafomotoryczne.
Możemy wspomóc dziecko w opanowaniu tej trudnej umiejętności, zachęcając do ćwiczeń grafomotorycznych, które pozwolą dziecku uzyskać pełną sprawność manualną.
Niski poziom graficzny pisania jest jedną z najczęściej występujących trudności u dzieci.
Ćwiczenia grafomotoryczne
usprawniają precyzję ruchów ręki oraz zwiększają wytrzymałość ręki.
Pierwszym ćwiczeniem, które stanowi świetny wstęp do pisania jest rysowanie szlaczków.
To ćwiczenie, które dzieci bardzo lubią wykonywać i cieszą się z osiągniętych rezultatów. jest to również ćwiczenie, które rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz koordynacje motoryki małej.
Poniżej tablica ćwiczeń – rysuj z Dobrusią
Grafiki te możecie pobrać, wydrukować i ćwiczymy.
Zwracajmy uwagę, aby dzieci wykonywały zadanie starannie, bez pośpiechu. Jeżeli zauważycie, że są zniechęcone i wykonuja to ćwiczenie bez ochoty, odłóżcie je na później. Nie zmuszajcie dzieci, aby wykonywały ćwiczenia grafomotoryczne na siłę. Jeżlei będzie to dla nich przyjemność, chętnie będą do tego zadania wracały.
Kolejnym ćwiczeniem grafomotorycznym jest kolorowanie. Dzieci uwielbiają kolorować. A podczas tego zajęcia, rozwijają swoje umiejętności „pisarskie”. I jeżeli nie mamy w domu kolorowanek można skorzystać z darmowych szablonów z internetu, wydrukować i do dzieła. Można kolorować. Bardzo dużo kolorowanek znajdziecie na stronie SUPERKID, gdzie kolorowanki sa podzielone na kategorie w zależności od wieku dziecka, oraz tematycznie. Są pory roku, rodzina, zwierzęta, człowiek i wiele, wiele innych.
Dzieci bardzo chętnie wykonują zadania grafomotoryczne. Pozwólmy im na to, a z pewnością nauka pisania pójdzie im jak „z płatka”.