Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

Czy rozmawiać z dziećmi o wojnie? Takie pytanie zadaje sobie dzisiaj wielu Rodziców. Ale pytanie powinno brzmieć zupełnie inaczej – jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Bo to że powinniśmy z naszymi dziećmi rozmawiać o obecnej sytuacji na świecie, jest oczywiste. Nasze dzieci są bystrze i spostrzegawcze. Widzą, że dzieje się coś złego. Że jesteśmy zdenerwowani, z przerażeniem oglądamy wiadomości w telewizji.

Nasze dziecko wszystko to widzi i zastanawia się co jest tego przyczyną. A może to on coś źle zrobiło? Może to Mama na nie jest zła? Nie możemy dopuścić do tego, aby w tej całej sytuacji, nasze dziecko czuło poczucie winy. Dlatego właśnie musimy porozmawiać z dzieckiem o sytuacji, o wojnie.  Ale jak to zrobić?

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Jest to z pewnością temat bardzo trudny. Wojna to ogromne zło. Zło bezsensowne. Zło, którego nasze dziecko nie rozumie. W pierwszej kolejności musimy więc wytłumaczyć dziecku dokładnie co się dzieje. Że bardzo blisko nas, za granicą dzieją się straszne rzeczy. Pokażcie dzieciom Ukrainę na mapie, pokażcie gdzie przebiega granica.

Opowiedzcie dziecku co się dzieje na wojnie, że mężczyźni i kobiety muszą w tej chwili walczyć, aby nikt nie odebrał im wolności.

Powiedzcie na czym polega wolność i niepodległość. Podczas opowieści starajcie się mówić spokojnie, bez zbędnego straszenia. Ale mówcie prawdę. Prawdę, bez zbędnego koloryzowania. Nie możemy straszyć dzieci jeszcze bardziej.

Ważne, aby w czasie Waszej rozmowy dziecko też mówiło o swoich emocjach. Zapytajcie co czuje. Czy się boi?  Powiedzcie swojemu dziecko, że również się boicie. Czym ten strach jest spowodowany.

Powiedzcie o tym, że tak blisko nas w tej chwili dzieci nie mogą chodzić do przedszkola, że muszą uciekać ze swoich domów, aby się schronić. Że wiele z tych osób to schronienie znajduje właśnie u nas, w Polsce.

Zapytaj dziecko czy ma pomysł jak możecie wspólnie pomóc osobom, które przybyły do Polski. Obmyślcie wspólnie plan działania. Jeżeli jedną z metod pomocy będa zakupy dla uchodźców, zakupione towary możecie przynieść do przedszkola.

To co jest potrzebne to:

1. Żywność długoterminowa
2. Kołdry, poduszki, poszewki
3. Ręczniki
4. Koce
5. Bielizna
6. Odzież
7. Obuwie
8. Pampersy, podkłady, chusteczki nawilżające, podpaski
9. Kaszki, musy, mleko modyfikowane, przekąski dla dzieci
10. Kosmetyki (pasty do zębów, szczoteczki, szampony, mydła)
11. Chemia
12.Leki, materiały opatrunkowe
13.Karma i akcesoria dla psów i kotów
Przekażemy wszystko do Fundacji Piastun