dzień owoców

1 lipca – Międzynarodowy Dzień Owoców

Dzisiaj obchodzimy przepyszne święto – Międzynarodowy Dzień Owoców. Szczególnie polecamy to święto, aby przypomnieć wszystkim, jak ważna jest obecność owoców w codziennej diecie. Szczególnie w diecie dziecka.  Dlaczego? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

To, że  Międzynarodowy Dzień Owoców obchodzimy na początku wakacji, w środku lata – nie dziwi chyba nikogo. To właśnie teraz jest ten czas, kiedy możemy się cieszyć smakiem owoców i naturalnymi witaminami. Nawet największy niejadek skusi się na smakowitą czereśnię,  pyszne, soczyste jabłko, czy pyszną brzoskwinkę. Nie wspomnę już o arbuzie, który dla każdego jest wspaniałym wspomnieniem lata.

Cieszmy się więc ta chwilą i jedzmy owoce – na zapas.

Co oferują nam owoce?

Owoce bogate w potas to:

• morele
  • czereśnie
  • brzoskwinie
  • gruszki
  • cytrusy
  • melon
  • arbuz

Niedobór potasu może doprowadzić do kołatania serca i drżenia mięśni. Dziecko może poczuć się osłabione. Warto więc włączyć do codziennej diety te owoce. Pysznie, smacznie i co najważniejsze – zdrowo.

Owoce bogate w witaminę C:

• porzeczki
  • kiwi
  • mango
  • melon
  • cytrusy

Owoce bogate w błonnik:

• czarne porzeczki
  • czerwone porzeczki
  • maliny
  • gruszki
  • jabłka
  • owoce suszone

Oczywiście to nie tylko w/w dobrodziejstwa sprawiają, że owoce są tak potrzebne w diecie naszego przedszkolaka. Owoce obfitują również w enzymy, sole mineralne, witaminy A, E.

Zdrowe śniadanie dla przedszkolakaSięgajmy więc po owoce i uczmy swoje dzieci, aby chętnie je jadły. Dietetycy mówią o proporcjach na naszych talerzach. Połowa zawartości talerza podczas obiadu powinny stanowić warzywa lub owoce. Nauczmy swoje dzieci, aby jadły właśnie owoce zamiast np. chipsów.   To naprawdę jest tylko kwestią wyrobienia pewnych nawyków. Dziecko, które chętnie sięga po jabłko, niż po cukierka, z pewnością będzie tak robiło zawsze. Ne będzie miało problemów z otyłością.   Dzięki takiej diecie, może uniknąć w przyszłości wielu chorób, wynikających ze złego odżywiania.

Owoce możemy podawać dzieciom już w pierwszym roku życia. Najpierw w postaci soków, później przecierów, aż do małych kawałeczków owoców, które dziecko będzie mogło samodzielnie pogryźć. Dla naszego przedszkolaka, możemy przygotowywać potrawy, które zawierają kawałeczki owoców.

Prawdziwą bombą witaminową będzie sałatka owocowa, którą możemy przygotować razem z naszym maluszkiem.

Co będzie nam potrzebne?

Do sałatki owocowej możemy wkroić w zasadzie każde owoce, jakie mamy w domu. My najbardziej lubmy zestaw:

• 10 truskawek
  • 10 zielonych winogron
  • jabłko
  • banan
  • kiwi
  • 10 malin

Wszystkie owoce kroimy (te które sa miękkie możemy dać do pokrojenia dziecku) i wrzucamy do dużej miski. Dodajemy parę kropli soku z cytryny i dodajemy jogurt naturalny.

Taki pyszny deser będzie idealny na gorące dni, które z pewnością przed nami. Jedzmy więc owoce, wypoczywajmy i cieszmy się piękną pogodą.