zabawy na deszcz

Zabawy na deszczową pogodę

„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz, choć mnie trudzą się i mniej brudzą się, ale strasznie nudzą się w deszcz…” – tak śpiewał Kabaret Starszych Panów i niestety słowa tej piosenki są bardzo prawdziwe. Do świąt pozostał tydzień, mamy masę prac przedświątecznych, a nasz maluch aż zwija się z nudów. Jak go zająć?

Oto nasza propozycja zabawy na deszczową pogodę.

Kolorowanie:

dzieci uwielbiają kolorować. Wykorzystaj to. Daj maluchowi kredki, kolorowankę i masz spokojnie godzinkę wolnego. Kolorowanek nie musimy wcale kupować. Kolorowanie to idealne ćwiczenie grafomotoryczne, które przygotowuje dzieci do nauki pisania.

Możecie skorzystać z naszych szablonów, które wydrukowane idealnie się do tego celu nadadzą. A przyszły Przedszkolak Przedszkola Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich, każdą sówkę z pewnością chętnie przyozdobi. A w związku z tym, że zbliżają się święta, nie może zabraknąć również takiego tematu. Jesteśmi ciekawi Waszych prac. Wyślijcie je do nas na adres przedszkole.sowia5@gmail.com – najciekawsze zostaną zamieszczone w naszej galerii.

 

 

 Zabawa w teatr: 

Występy, śpiewy, recytacja –  kto z na s tego nie lubił? Pozwólmy dzieciom na zaprezentowanie swoich umiejętności. Pomóżmy mu stworzyć teatr lalek. Wystarczy patyk (może być z miotły) oparty na dwóch krzesełkach z przewieszonym kocykiem. Widownia z jednej strony, dziecko z drugiej. Bohaterów teatrzyku może stworzyć sam – wycinając kształty z papieru i kolorując. Patyczki do szaszłyków przyklejone do tak stworzonych postaci pozwolą na swobodne poruszanie papierowymi aktorami. Niech dziecko samo wymyśli fabułę – niech poluzuje wodze fantazji. Nie jest to zabawa dla trzylatka, ale już cztero, pięcio i sześcio latek, stworzą specjalnie dla Was Rodziców piękne przedstawienie. Wystarczy mu tylko podrzucić pomysł i metodę wykonania.

Kolorowe witraże: 

Te okna, które Mama jeszcze nie umyła przed świętami możemy wykorzystać do stworzenia prawdziwego arcydzieła. Przyklejmy na okno folię, dajmy maluszkowi wodę, farbki i pędzelek do ręki. I niech tworzy. Stworzone w ten sposób dzieło będzie się zmieniało: jak zaświeci słońce, jak spadną krople deszczu, jak nadciągnie ciemna chmura. Każda taka zmiana zachwyci malca i z niecierpliwością będzie oczekiwał kolejnej zmiany pogody.  Nudzić się nie będzie, a przecież o to właśnie nam chodzi prawda?

Mały kucharz

Dzieci uwielbiają zabawy w kuchni. Jeden garnek, drewniana łyżka, troszkę mąki, kilka makaronów, kilka ziarenek kawy, troszkę ryżu, troszkę kaszy i…. mamy maluszka z głowy na kolejne pół godzinki 😉 Nie dużo czasu? Ależ oczywiście, ze dużo. W tym czasie wprawna Mama umyje okno, upiecze sernik, umyje i wypastuje podłogę i ….

Czas przedświąteczny to prawdziwa walka z czasem, ale mam nadzieję drogie Mamy, że w tym szaleństwie znajdziecie czas również dla siebie i tylko dla siebie.