Ile powinien spać przedszkolak?

Ile powinien spać przedszkolak?

Dzieci potrafią na nas wymóc wiele rzeczy.  Patrząc oczkami kotka ze shreka,słodziutkim głosikiem mówią: pobawię się jeszcze pięć minut, pooglądam jeszcze ostatnią bajeczkę, poczytaj mi jeszcze troszkę, tylko coś zjem i już….. pójdę spać. Takie słowa słyszę codziennie, Wy pewnie też. Czy powinniśmy jednak ulegać i pozwolić przedszkolakowi na takie marudzenie wieczorem? Ile powinien spać przedszkolak, aby był wyspany? 

Przedszkolak w wieku od 3 do 5 lat, aby zdrowo się rozwijać potrzebuje od 11 do 13 godzin snu. Wliczając więc, godzinną drzemkę w ciągu dnia, musimy zapewnić naszemu maluszkowi przynajmniej 10 godzin zdrowego snu. Jeżeli do przedszkola przychodzicie na godzinę 7:00 , Twoja pociecha pewnie już o 6:30 jest na nogach. Aby mógł przespać odpowiednią ilość godzin już o 20:00 powinien być w łóżeczku i słodko spać.

Dlaczego długość snu jest tak ważna?

Sen u dzieci jest przedmiotem wielu badań naukowych. W dokumencie opublikowanym w czasopiśmie „Journal Clinical Sleep Medicine” naukowcy stwierdzili, że odpowiednia długość snu zapewnia poprawę zachowania (uspokojenie), większe skupienie uwagi, lepszą pamięć, opanowanie oraz kontrolowanie emocji. Z kolei jego brak, może prowadzić do cukrzycy, otyłości, zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, depresji i urazów fizycznych. Sen zapewnia zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Myślę, ze jesteście już przekonani, że odpowiednio długi i dobry sen Waszego dziecka to podstawa jego rozwoju. Ale co zrobić kiedy malec nie chce spać?

7 kroków do dobrego snu Twojego przedszkolaka:

  1. przyzwyczajenie to nasza druga natura – ustalcie godzinę kiedy maluch musi być w łóżku. Codziennie musi to być już ta sama godzina, nie możecie jej zmieniać. Maluch wpadnie w ten rytm i po pewnym czasie sam będzie jej pilnował.
  2. w objęciach fal – ciepła kąpiel przed sanem jest prawdziwą przyjemnością i to nie tylko dla przedszkolaka. Ta codzienna nie powinna jednak trwać zbyt długo. Po całym dniu maluch jest z pewnością zmęczony, a zbyt długa kąpiel dziwnym trafem ładuje jego baterie. Szybka kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego to jest to co powinno przygotować do 10-godzinnego, spokojnego snu.
  3. świeże powietrze to podstawa – przed snem wywietrz porządnie pokój swojego przedszkolaka. I nie ma znaczenia czy jest to piękne lato, czy też mroźna zima. Przed snem pokój musi być wywietrzony.
  4.  pełne brzuszki nie lubią poduszki – przygotuj pyszną kolacyjkę na 45 minut przed planowanym spankiem. Kolacja – mycie ząbków i bomba spanko – taka kolejność będzie idealna;
  5. poczytaj mi Mamo – wybierzcie ciekawą książkę i czytajcie jeden rozdział przed zaśnięciem. Hasło „poczytaj mi mamo” nie jest oczywiście dosłowne – Tatuś czyta równie pięknie. Niech to wieczorne czytanie stanie się swoistym rytuałem;
  6. aaa kotki dwa  – Wasze dziecko dokładnie tak jak i Wy ma różne chwile w ciągu dnia i miłe i niestety trudne. Wy, aby się zrelaksować bierzecie ciepłą kąpiel i wypijacie lampkę czerwonego wina. Waszemu przedszkolakowi w zupełności wystarczy cichy, kojący śpiew i słowa dobrze znanej piosenki. Pozwoli mu to spokojnie i miło zasnąć.
  7. buziak na dobranoc –  delikatne całuski Mamy i Taty zapewnią bezpieczeństwo i piękne sny przez całą noc.

W przedszkolu Sowia5 w Siemianowicach Śląskich gwarantujemy godzinną drzemkę wszystkim naszym podopiecznym przy dźwiękach spokojnej muzyki.

Jeden komentarz do “Ile powinien spać przedszkolak?

Możliwość komentowania została wyłączona.