zazdrość dziecka

Co zrobić gdy dziecko jest zazdrosne o rodzeństwo?

Właśnie na świecie pojawiło się Wasze drugie dziecko. Radość ogromna, ale niestety czasami również problem. Problem ze starszą pociechą, która nagle z grzecznego, ułożonego i miłego dziecka, staje się prawdziwym diabełkiem.

Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

A miało być tak pięknie…  Wasze starsze dziecko bardzo się ucieszyło na wieść o tym, że będzie miało rodzeństwo. Dotykało Twojego brzuszka, słuchało jak maluszek rusza się w brzuszku, cieszyło się, gdy pokazywałaś mu jak kopie jego siostra lub braciszek.

Jak przygotować dziecko na rodzenstwo

Dziecko uczestniczyło w wyborze imienia, opowiadaliście jak fajnie mieć rodzeństwo, o tym jak się super będą razem bawić, jakie fajne chwile wspólne ich czekają. Dzieciak się cieszy, niecierpliwi, aż w końcu nadchodzi ten wielki dzień, kiedy na świecie pojawia się nowy członek waszej rodziny. Wasze starsze dziecko pierwszy raz może przytulić brata/siostrę, może pocałować, może pogłaskać….. no ale w piłkę raczej wspólnie nie zagrają. Twoje starsze dziecko jest przecież bardzo cierpliwe, czekało 9 miesięcy, to jeszcze tydzień, cierpliwie poczeka. Niestety tydzień, nawet drugi nie zmienia niczego. Wspólnej zabawy nie ma. Jest za to płacz, śmierdzące kupki, Mama która ma coraz mniej czasu i Tata, który nawet obiad je w biegu. Nawet Babcia z Dziadkiem, którzy do tej pory rozpływali się nad pierwszym wnukiem, nagle zaczynają rozpływać się nad łóżeczkiem rodzeństwa.

No i w tym momencie zaczynają się schody.

Wasze starsze dziecko nie jest w stanie zaakceptować takiego stanu rzeczy, jest zazdrosne o swoje rodzeństwo  i najzwyczajniej w świecie zaczyna się buntować.

Bunt okazuje w różny sposób. Czasami jest to agresja, a czasami wycofanie i cierpienie w milczeniu.

Jak temu zaradzić?

Rozmowa z dzieckiem

Staraj się rozmawiać z Twoim starszym dzieckiem jak najwięcej. I to nie o tym jak jest wspaniałym bratem czy siostrą. Rozmawiaj o pięknej budowli jaką właśnie stworzył z klocków, o jego kolegach i koleżankach z przedszkola, o ciekawej bajce którą widział. Rozmawiaj o nim i jego sprawach. Musi czuć się ważny, najważniejszy … w końcu jest starszym bratem lub siostrą – poważną osobą. Musi być dumne ze swojego miejsca w domu. Nie może się poczuć zepchnięte na drugi plan.

Rozmowa z innymi członkami rodziny

Porozmawiaj również rozmowę z babcią, dziadkiem, ciocią… oni również mogą pomóc w opanowaniu sytuacji. Nowy członek rodziny jest często witany entuzjastycznie, ochami i achami. To takie naturalne zachowanie na widok malutkiego, pachnącego dzidziusia. Musicie jednak pilnować, aby starsze dziecko nie czuło się zapomniane. Niech Wasi goście, najpierw witają starszaka, a dopiero później noworodka. Musicie wyeliminować do minimum zachowania, które powodują uczucia zazdrości.

Dzielenie  się obowiązkami

Starsze dziecko bardzo często bardzo potrzebuje mamy. Karmienie piersią, pielęgnacja i ciągła opieka nad noworodkiem, pochłania Ci większość czasu. Umówcie się z Tatą, że musi w ciągu dnia wygospodarować godzinkę, kiedy całkowicie odciąży Cię od opieki nad maluszkiem. Tę godzinkę będziesz mogła w całości poświęcić starszemu dziecku. Wykorzystajcie to na bycie tylko ze sobą, na rozmowę. przytulanie i na czytanie. Na stronie http://bajki-zasypianki.pl/bajki/karolek-ma-braciszka/ znajdziesz ciekawe bajki terapeutyczne, które pomogą dziecku zrozumieć co się z nim dzieje. Pozwolą mu one zrozumieć, jego własna uczucia.

 

Sytuacja, kiedy dziecko jest zazdrosne o swoje rodzeństwo nie powinna trwać długo. Noworodek będzie rósł i powoli będzie się stawał towarzyszem zabaw. Do tego jednak czasu musicie poświęcać starszakowi więcej czasu, więcej miłości i przede wszystkim zrozumienia.

rodzeństwo