Przedszkole w Siemianowicach Śląskich

Zabawy, które zrelaksują nasze dziecko

Relaks i chwile odprężenia są konieczne dla wszystkich. Po długim dniu pracy musimy się zrelaksować, odpocząć i w tym wszystkim zapominamy o naszych dzieciach. A nasz przedszkolak po całym dniu „pracy” w przedszkolu również potrzebuje tego zrelaksowania. Czas, w którym nasze dziecko będzie mogło się zrelaksować, jest dla niego bardzo ważny. 

Zabawy relaksacyjne powinny nasze dziecko wyciszyć, zrelaksować i przede wszystkim zwiększyć więź z Rodzicem. Zabawy relaksacyjne to nie tylko zabawa w pełnym tego słowa znaczeniu. To miłe spędzanie czasu, to rozmowy, to wspólne przeżywanie. Co zrelaksuje nasze dziecko?

6 pomysłów na super relaks

 1. Wspólne przeglądnie albumów rodzinnych:

  zdjęcia z wakacji, z imprez rodzinnych, z ważnych wydarzeń z życia dziecka – te chwile zatrzymane w kadrze zawsze sprawiają, że zatrzymujemy się na chwilkę. Wraz z dzieckiem powróćcie do chwil ze zdjęć, porozmawiajcie o nich. Ile dzieci z nich pamiętają? W jaki sposób to pamiętają?

 2. Jaki to dźwięk?

  – wybierzcie się na wspólny spacer do lasu. W zupełnie odludne miejsce. Pozwól dziecku wsłuchać się w ciszę. W ciszę, która jest tylko pozorna. PO chwili usłyszycie śpiew ptaków, stukanie dzięcioła, a może szuranie jeża? Szelest spadających liści, delikatne podmuchy wiatru, spadające szyszki – to wszystko uspokaja i relaksuje nasze dzieci. Musimy tylko pozwolić im to usłyszeć;

 3. Wspólne układanie puzzli

  Kiedy pogoda nie pozwoli Wam na spacer, wieczór spędzony na układaniu puzzli to prawdziwa  frajda. Frajda  i jednocześnie wyciszenie dla naszego przedszkolaka. Musi pomyśleć, pogłówkować … skupić się. To wszystkie spowoduje, że dziecko wyciszy się wewnętrznie, a po zakończonej pracy będzie dumne z osiągniętych efektów.

 4. O szyby deszcz dzwoni.  

  Jesień to pora roku, która obfituje w deszcze. Pozwól swojemu dziecku posłuchać tego deszczu. Wsłuchać się w ten dźwięk. Wsłuchać i przenieść go na papier. Podsuń dziecku farby i blok rysunkowy, aby mogło namalować to co czuje. Żeby mogło namalować deszcz.

 5. Rozmowa.

  Nie zapominajcie o wspólnej rozmowie kończącej dzień. Co się wydarzyło? Co było miłe w tym dniu, co nie do końca się udało. Rozmawiaj z Twoim przedszkolakiem i naucz Go rozmowy. Niech to będzie już taka Rodzinna tradycja – wieczorna rozmowa przed zaśnięciem. 

 6. Poczytaj mi Mamo.

  Oczywiście nic tak nie relaksuje jak dobra lektura przed zaśnięciem. O tym jak ważne jest czytanie dzieciom, pisaliśmy już wielokrotnie. Niech to czytanie będzie dla Was jak rodzinny rytuał.

Te chwile spędzone razem z dzieckiem będą relaksem dla niego i dla nas. Nie odbierajmy sobie tych chwil. Są one bardzo ważne. Dla rozwoju psychicznego dziecka, jego pełnego zrelaksowania i pełnego wypoczynku. Wypoczynku po długim dniu, który chociaż pełen zabawy, też jest dla dziecka męczący.

Jeden komentarz do “Zabawy, które zrelaksują nasze dziecko

Możliwość komentowania została wyłączona.