Czy klocki wpływają na rozwój dziecka?

Czy klocki wpływają na rozwój dziecka?

Pytanie czy klocki wpływają na rozwój dziecka? czy są odpowiednią zabawką dla przedszkolaka dość często pada podczas rozmowy z Rodzicami. Dlaczego takie pytanie? Bo klocki są od zawsze. Każdy pamięta je jako pierwszą zabawkę. A przez tą wszechobecność – tracą na wartości. Zupełnie niepotrzebnie. Bo klocki to nie tylko mega zabawa – to również rozwój naszego dziecka. 

Budowanie z klocków, to chyba ulubiona zabawa z dzieciństwa. Tworzenie samodzielnie zupełnie nowych kształtów, jest zawsze dla dziecka bardzo budujące. Przedszkolak, który posiada już zdolności manualne, wykorzystuje klocki do tworzenia. Etap, kiedy jedynie burzenie było pasją – jest już za nami. Podsuwajmy więc naszym dzieciom klocki. Dlaczego?

Dlaczego budowanie z klocków wpływa na rozwój dziecka? 

  1. Budowanie z klocków rozwija zdolności manualne naszego przedszkolaka;
  2. Zabawa ta pobudza wyobraźnię i kreatywność naszego dziecka;
  3. Tworząc nowe kształty z klocków, dziecko ćwiczy koncentrację i koordynację wzrokową ;
  4. Tego typu zabawa uczy myślenia przestrzennego;
  5. Jeżeli budowanie z klocków odbywa się w grupie z innymi dziećmi, przedszkolak uczy się współpracy i dzielenia się;
  6. I oczywiście najważniejsza sprawa – wspólne budowanie z dzieckiem powoduje, że więzi pogłębiają się.

Nie ma już chyba wątpliwości, że klocki to idealna zabawka dla przedszkolaka. Nieco starsze dzieci mogą wykorzystać klocki do budowy robotów i łącząc to z umiejętnością programowania, mogą tworzyć na robotyce prawdziwe, interaktywne roboty.

Jakie klocki wybrać?

Na rynku klocków jest bardzo dużo. Warto przy zakupie zwrócić uwagę wiek dziecka, jego umiejętności i zainteresowania. Inne klocki wybierzemy dla dziewczynki, która uwielbia zabawę w dom, a inne dla chłopca, który szaleje na widok wyścigówki.

Wiek dziecka, jest jednak pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę, przy doborze klocków:

Drewniane:  klocki przeznaczone dla najmłodszych – od 1 do 2 roku życia;

Duplo: dla dzieci od 2 do 5 roku życia;

Wafle: te klocki świetnie nadają się dla dzieci w wieku 1 – 2 lat, ale również starsze dzieci potrafią wyczarować z tego typu klocków prawdziwe cuda.

Lego: od 3 do 100 lat 😉 Tymi klockami może się bawić dziecko, które wie że drobnych elementów nie można wkładać do buzi, noska…  Budowanie z klocków lego to zabawa, która w każdym wieku przywoła uśmiech na twarzy.

W zestawach klocków lego można znaleźć te, z których możemy wybudować piękny dom, jak również takie,  z których możemy wyczarować samoloty, rakiety, statki, czy też tor wyścigowy.

Bardzo ciekawą propozycją są również klocki konstrukcyjne. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę, dla jakiego przedziału wiekowego są przeznaczone. Jeżeli będą za trudne dla Twojego przedszkolaka, dość szybko zniechęci się i porzuci tą rozwojową zabawę.

Klocki to idealny pomysł na prezent. Warto więc o tym pomyśleć, szukając pomysłu na np. mikołajkowy prezent.